Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси Чегара хизмати вакили Мелис Памиров матбуот анжуманида маълум қилишича, 136 нафар Ўзбекистон фуқароси Қирғизистонга кириш қоидаларини бузгани учун киритилмаган. Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон фуқаролари мамлакатда 60 кун давомида визасиз қолишлари мумкин, шундан сўнг тегишли виза олишлари керак.
Қозоғистон фуқаролари учун янги қоидалар 2024 йил сентябридан кучга киради ва улар 60 кундан сўнг Давлат рўйхатга олиш хизматида рўйхатдан ўтишлари керак бўлади. Ташқи ишлар вазирлиги вакили Азамат Калисбековнинг таъкидлашича, чет эл фуқароларининг ноқонуний бўлишининг олдини олиш мақсадида бошқа давлатларда ҳам шундай қоидалар амал қилади.
Янги чора-тадбирлардан мақсад хорижликларнинг Қирғизистонда зарур ҳужжатларсиз узоқ муддат қолишининг олдини олишдир. Эндиликда фуқаролардан белгиланган тартиб-қоидаларга қатъий риоя қилиш, ташриф мақсадини кўрсатиш ва тегишли рухсатномаларни олиш талаб этилади. Хорижий фуқароларни рўйхатга олиш тизими ўтган йилга нисбатан ўзгаришсиз қолди. Рўйхатдан ўтишда чет эл фуқароси келиш мақсадини кўрсатиши ва кетиш ва киришда муаммоларга дуч келмаслик учун иш берувчи билан шартнома тузиши муҳимдир. Визага муҳтож бўлганлар, ҳатто мамлакат ташқарисида бўлса ҳам, электрон виза учун мурожаат қилишлари мумкин.
Қирғизистонга киритилмаган ўзбекистонликлар чиқиш ва кириш муддатларини янгиламоқчи бўлишган.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил октябр ойида чет эл фуқароларининг Қирғизистонда бўлиш қоидалари янгиланган бўлиб, унда хорижликлар 60 кундан сўнг виза олишлари ёки мамлакатдан чиқиб кетишлари керак. 90 кунгача визасиз кириш ҳуқуқига эга бўлган фуқаролар 90/180 тамойилига амал қилишлари лозим.

Из-за несоблюдения правил въезда в Кыргызстан 136 граждан Узбекистана не пропустили через кыргызско-узбекскую границу. Об этом на пресс-конференции сообщил представитель Погранслужбы ГКНБ Мелис Памиров.
Он отметил, что решения об отказе во въезде в страну не нарушение. Граждане Узбекистана могут находиться в республике 60 дней без препятствий, а после им необходимо оформить визу.
В отношении граждан Казахстана обновленные правила начнут действовать с сентября 2024 года. Через 60 дней им необходимо пройти регистрацию в ГРС.
Третий секретарь консульского департамента Министерства иностранных дел Азамат Калысбеков отметил, что правила, аналогичные новому положению о порядке пребывания иностранных граждан, распространены в других странах.
«Основная цель — пресечь бесконечное пребывание иностранцев на территории Кыргызстана без соответствующих документов. Те граждане, которых не пустили на кыргызско-узбекской границе, хотели обнулить срок выезда и въезда. Теперь такого не будет. Они строго по правилам должны обозначить цель визита и получить разрешительные документы», — рассказал представитель МИД.
Главный специалист отдела миграции департамента регистрации населения при Министерстве цифрового развития Гульбарчын Турдубаева добавила, что по сравнению с предыдущим годом система регистрации иностранных граждан не изменилась.
«При регистрации иностранец должен указать цель пребывания и показать договор с работодателем. Тогда при выезде и въезде у него не будет проблем. Если не имеют права без визы въехать в страну, можно подать заявку на электронную визу, даже находясь в другой стране», — отметила представитель МЦР.
Напомним, в октябре 2023 года обновили правила пребывания иностранных граждан в Кыргызстане. Если иностранный гражданин без регистрации находится в стране 60 дней, он должен в течение этого времени оформить визу или покинуть страну. Вернуться можно будет только через 60 дней.
В отношении граждан, которые могут посещать Кыргызстан без визы на срок до 90 дней, сроки будут исчисляться по принципу «90/180».