Муҳожир қилган савоб иши учун берилган пул мукофотидан бош тортди.
Озарбайжонлик юк кўтарувчи Рза Рзаев Новосибирскда содир бўлган коммунал авариядан сўнг кўчалардан оқиб келаётган қайноқ сувдан ўта олмаган болалар ва катталарга ёрдам берди.
– Аввалига қандайдир туманни кўрдим: ҳамкасбларим қувур ёрилиб кетганини айтишди. Ташқарига чиқдим: атрофни туман босган, ярим метр жойда ҳеч нарса кўринмасди”, — дейди озарбайжонлик муҳожир.
Фавқулодда вазият туфайли  болалар мактабни эндигина тарк этмоқчи бўлишганда Рза уларнинг иссиқ сув оқимларидан ўта олмаслигини тушунди.
“Мен шундай тарбияланганманки, бировга ёрдам керак бўлганда ўтиб кетолмайман”, дейди юкчи. – Сув тиззамгача келди, ёғоч паллетларни судраб йўлга қўйдим. Юриш, албатта, ноқулай, лекин асосийси, бу менга кўчадан ўтишга ёрдам берди.
Воқеа жойида бўлган кичик болалар ўзлари “кўприк” дан ўтишдан қўрқишди.
“Мен йигирмага яқин 3-4-синфларда ўқийдиган болаларни қўлимда кўтариб ўтказиб қўйдим”, – дейди юк кўтарувчи нима бўлганини айтар экан. – Кексалар ҳам бор эди, мен уларга поддон бўйлаб ўтишига ёрдам бердим.
Юк кўтарувчининг ғамхўрлиги сибирликларга таъсир қилди ва улар унга совға беришга қарор қилишди. Улар ижтимоий тармоқларда Рза 7 ойдан бери кўрмаган хотини ва болаларини кўриб келиши учун Озарбайжонга 71 524 рубл пул йиғиб беришди. Аммо Рза пулни бошқа йўлда ишлатишга қарор қилди.
– Мен уларни меҳрибонлик уйи эҳтиёжларига бермоқчиман. “Мен оддий ишчи одамман ва пул учун ёрдам берганим йўқ”, дейди у.

Грузчик, перенесший детей через кипяток, отдаст 71 тысячу в детдом.
Грузчик из Азербайджана Рза Рзаев помог детям и взрослым, которые не могли перейти через кипяток, хлынувший по улицам после коммунальной аварии в левобережье Новосибирска. Мужчина стал очевидцем ЧП, когда был на смене.
– Сначала я увидел какой-то туман: коллеги сказали, что прорвался трубопровод. Я пошел на улицу: кругом была дымка, ничего не было видно на полметра, – рассказал КП-Новосибирск.
Во время ЧП как раз со школы должны были идти дети: Рза понимал, что через потоки горячей воды им не пройти.
– Меня так воспитали, что нельзя проходить мимо, когда нужна помощь, – говорит грузчик. – Вода стояла до колена, я подтащил поддоны, поставил на дорогу. Ходить, конечно, неудобно, но главное – это помогло перебраться через улицу.
Маленькие дети, которые оказались на месте аварии, сами идти по сделанному «мосту» испугались.
– Я перенес около двадцати детей, которые учатся в 3-4 классе, на руках, – описывает происходившее грузчик. – Было много пожилых людей, которым я тоже помогал идти по поддонам.
Поступок грузчика растрогал неравнодушных сибиряков, и они сделали ему трогательный подарок. Кинули клич в соцсетях и собрали 71524 рубля, чтобы Рза смог слетать жене и детям в Азербайджан. Но Рза решил распорядиться деньгами иначе.
– Я хочу отдать их на нужды детского дома. Я простой рабочий человек, и помогал не ради денег, – говорит мужчина.