O‘zbekistonning Vladivostokdagi bosh konsuli Yusuf Qobuljonov Primorye OAVlarida jinoyatchilarning millatiga urg‘u berilishidan norozilik bildirdi. U jurnalistlarni qonunbuzarlarning millatini emas, balki fuqaroligini ko‘rsatishga chaqirdi, deb yozadi “Mk.ru Vladivostok” nashri.
Internetda namoyish qilingan videoda Yusuf Qobuljonov Rossiyada o‘zbeklar tomonidan sodir etilgan ko‘plab jinoyatlar aslida boshqa davlatlar fuqarolari tomonidan sodir etilishini, biroq millatning ko’rsatilishi tufayli xabar ortidan fuqarolik fakti unutilib, millatlararo nizolarning kuchayishi kuzatilayotganini ma’lum qilgan.
Bosh konsulning ta’kidlashicha, bunday amaliyot O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan stereotiplar va salbiy tasavvurlarning tarqalishiga sabab bo’lishi mumkin. Yusuf Qobuljonov tushunmovchilik va ziddiyatga yo‘l qo‘ymaslik uchun rus OAVlariga jinoyatlar haqidagi xabarlarni yoritishda axborot yondashuvini o‘zgartirishni qat’iy tavsiya qilgan.

Генеральный консул Узбекистана во Владивостоке Юсуп Кабулжанов возмутился массовому упоминанию национальности преступников в приморских СМИ. Он призвал журналистов акцентировать внимание не на национальной принадлежности тех, кто нарушил закон, а указывать их гражданство, пишет издание «Mk.ru Владивосток»
По словам Юсупа Кабулжанова, многие преступления, совершаемые узбеками в России, на самом деле связаны с людьми, имеющими паспорта других стран, что приводит к искажению фактов и разжиганию межнациональной розни.
Генконсул подчеркнул, что такая практика может способствовать распространению стереотипов и негативных представлений о гражданах Узбекистана. Он настоятельно рекомендовал СМИ изменить подход к освещению преступлений, чтобы избежать недопонимания и предвзятости.