Оренбург вилояти бўйича давлат статистика хизмати маълумотларига кўра, жорий йилнинг 8 ойи давомида вилоятда 10825 нафар туғилиш ва 16884 нафар ўлим қайд этилган. Ўтган йилга нисбатан туғилганлар сони 0,6 фоизга, ўлимлар сони 2,9 фоизга камайди. Табиий камайиш 6059 кишини ташкил этган.
Жорий йилнинг ўтган даврида вилоятга 13395 нафар фуқаро келган бўлса, 14417 нафари кетган.
Миграция ўсиши ўтган йилга нисбатан 8 фоизга юқори. Оренбург статистик агентлиги матбуот хабарига кўра, Оренбург вилоятидаги муҳожирларнинг аксарияти Тожикистон ва Қозоғистондан келмоқда.
2023 йилнинг биринчи ярмида миграция оқими сабабидан Узоқ Шарқ ва Шимолий Кавказдан ташқари барча федерал округларнинг аҳолиси кўпайди. Кўп йиллар давомида аҳолининг миграция ўсиши интенсивлиги бўйича етакчилик қилган Марказий Федерал округи биринчи ўринни Жанубий федерал округга (йиллик ҳисобда 3,3‰) бериб қўйди.

По данным службы государственной статистики по Оренбургской области в регионе за 8 месяцев текущего года зарегистрировано 10 825 родившихся и 16 884 умерших. По сравнению с прошлым годом число родившихся уменьшилось на 0,6%, умерших – на 2,9%. Естественная убыль составила 6 059 человек.
За этот год в область прибыло 13 395 человек, а уехало 14 417.
– Сохранился миграционный прирост: по сравнению с прошлым годом уровень выше на 8%. Больше всего мигрантов в Оренбуржье прибывает из Таджикистана и Казахстана, – сообщается в пресс-релизе Оренбургстата.
В первом полугодии 2023 года за счет преобладающего миграционного притока увеличилось население всех федеральных округов, за исключением Дальневосточного и Северо-Кавказского. Центральный федеральный округ, много лет удерживавший лидерство по интенсивности миграционного прироста населения, уступил первое место Южному федеральному округу (3,3% в пересчете на год).