2023 йилнинг 19 сентябр куни Озарбайжон ҳудудида арман қўпорувчилик гуруҳлари томонидан содир этилган террор ҳужуми туфайли  икки фуқаро ва Озарбайжон Ички ишлар вазирлигининг тўрт нафар ходими мина портлаши оқибатида ҳалок бўлган.
Бунга жавобан Озарбайжон Ташқи ишлар вазирлиги минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш учун бундай ҳарбий провокациялар ва террорчилик ҳаракатларини қатъий қоралаш ва бостириш зарурлигини таъкидлайди.
Озарбайжон Республикасининг конституциявий тузумини тиклаш бўйича минтақада маҳаллий антитеррор тадбирлари бошлаб юборилди. Юқори аниқликдаги қуроллардан фойдаланиш бўйича тадбирлар доирасида Арманистон қуролли кучлари қўшинларининг позициялари, уларнинг узоқ муддатли ўқ отиш пунктлари, шунингдек, жанговар воситалар ва ҳарбий объектлар яроқсиз ҳолга келтирилди. Озарбайжон томони зарбалар учун тинч аҳоли ва фуқаролик инфратузилмаси нишон эмаслигини, фақат ҳарбий объектлар йўқ қилинишини яна бир бор таъкидлайди.
Олиб борилаётган тадбирлар ҳақида Россия Федерацияси тинчликпарвар контингенти қўмондонлиги ва Туркия-Россия мониторинг маркази раҳбариятига маълумот берилган.
Охирги маълумотларга кўра, Озарбайжон Пашинянга минтақани тўлиқ топшириш талаби қўйилган.
Арманистон қуролли кучлари бўлинмаларининг ўточар қуролларини турар-жойлар яқинида жойлаштиришини ҳисобга олиб, Озарбайжон томони тинч аҳолини ҳарбий объектлардан узоқлашишга ва Арманистон қуролли кучлари қўшинларини қўллаб-қувватламасликка чақирмоқда. Тегишли маълумот мобил СМС хизмати орқали Озарбайжоннинг Қорабоғ вилояти арман милати вакилларига юборилган. Шу билан бирга, овоз кучайтиргичлар орқали аҳоли огоҳлантирилиб, ахборот варақалари тарқатилмоқда.
Озарбайжон Республикаси қонунларига ва халқаро гуманитар ҳуқуқ нормаларига мувофиқ кафолатланган маъмурий, ижтимоий, таълим, тиббиёт, диний ва бошқа объектларни муҳофаза қилиш ва қўриқлаш ташкил этилади.

19 сентября 2023 года двое граждан и четверо сотрудников МВД Азербайджана подорвались на территории Азербайджана в результате теракта армянских диверсионных групп.
В ответ МИД Азербайджана подчеркивает необходимость строго осуждать и пресекать подобные военные провокации и террористические акты в целях обеспечения мира и безопасности в регионе.
В целях восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики в регионе развернуты местные антитеррористические меры. В рамках действий по применению высокоточного оружия были выведены из строя позиции ВС Армении, их дальнобойные огневые точки, а также боевые машины и военные объекты. Азербайджанская сторона вновь заявляет, что гражданские лица и гражданская инфраструктура не являются объектами ударов, выведены из строя только военные объекты.
О проводимых мероприятиях были проинформированы командование миротворческого контингента Российской Федерации и руководство Турецко-Российского Мониторингового Центра.
По последней информации, Азербайджан потребовал от Пашиняна полной передачи региона.
Учитывая размещение формированиями вооруженных сил Армении огневых средств вблизи жилых кварталов, Азербайджанская сторона призывает гражданское население держаться подальше от военных объектов и не поддерживать формирования вооруженных сил Армении. Соответствующая информация была разослана армянским жителям Карабахского региона Азербайджана посредством мобильного SMS-сервиса. В то же время население предупреждается с помощью громкоговорителей и распространяются информационные листовки.
Будет организована защита и охрана административных, социальных, образовательных, медицинских, религиозных и других объектов, безопасность которых гарантируется в соответствии с законами Азербайджанской Республики и нормами международного гуманитарного права.