Қозоғистон Республикаси Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги ички меҳнат бозорини ҳимоя қилиш мақсадида ҳар йили иш берувчиларнинг эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда Қозоғистонга хорижлик ишчи кучини жалб қилиш учун квота белгилайди ва тақсимлайди, деб хабар беради “Казинформ”.
2023 йилда умумий квота республикадаги ишчи кучига нисбатан 0,24% ёки 22,2 минг бирликни ташкил этди, деб хабар бермоқда Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги матбуот хизмати.
2023 йилда хорижлик ишчиларни жалб қилиш квотаси 4 тоифага бўлинган:
• биринчи тоифа учун 949 та рухсатнома (раҳбар ва уларнинг ўринбосарлари),
• иккинчи тоифа учун 5313 та рухсатнома (таркибий бўлинмалар раҳбарлари) ажратилган.
Рухсатномаларнинг асосий қисми учинчи (мутахассислар) ва тўртинчи (малакали ишчилар) тоифаларига тегишли бўлиб, мос равишда 10 818 ва 2 100 бирликни ташкил этади.
Шунингдек 3080 нафаргача киши мавсумий ишларга жалб этилиши мумкин.
Бундан ташқари, 2023 йил учун меҳнат мигрантларини уй хўжаликларида ишлашга жалб қилиш квотаси республикадаги ишчи кучига нисбатан 3,2%  ёки 296,7 минг бирликни ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилда маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари томонидан иш берувчиларга чет эллик ишчи кучини жалб қилиш учун 13,4 мингта рухсатнома берилди ва узайтирилди, бу қайта тақсимланган квотанинг (21,1 мингта) 63,5 фоизини ташкил этди.
Ҳозирда Қозоғистон ҳудудида маҳаллий ижро ҳокимияти органлари рухсатномалари бўйича 13 951 нафар чет эл фуқароси меҳнат қилмоқда.
2022 йилда меҳнат мигрантларини уй хўжаликларида ишлашга чақириш квотаси 300 минг бирлик қилиб белгиланди.

В целях защиты внутреннего рынка труда Министерством труда и социальной защиты населения РК ежегодно устанавливается и распределяется  квота на привлечение в Казахстан иностранной рабочей силы (ИРС) по потребностям работодателей, передает МИА «Казинформ» со ссылкой на пресс-службу Министерства труда и социальной защиты населения РК.
В 2023 году общая квота установлена в размере 0,24% по отношению к численности рабочей силы в республике, или 22,2 тысячи единиц, передает МИА «Казинформ» со ссылкой на пресс-службу Министерства труда и социальной защиты населения РК.
Квота на привлечение ИРС в 2023 году распределена на 4 категории следующим образом: 949 разрешений по первой категории (руководители и их заместители), 5 313 – по второй категории (руководители структурных подразделений). Основная часть разрешений относится к третьей (специалисты) и четвертой (квалифицированные рабочие) категориям – 10 818 и 2 100 единиц соответственно. Также на сезонные работы может быть привлечено до 3 080 человек.
Кроме того, на 2023 год квота на привлечение трудовых иммигрантов для работы в домашних хозяйствах установлена в размере 3,2% по отношению к численности рабочей силы в республике, или 296,7 тысячи единиц.
Напомним, в 2022 году местными исполнительными органами работодателям было выдано и продлено 13,4 тысячи разрешений для привлечения ИРС, что составило 63,5% от перераспределенной квоты (21,1 тыс.).
В настоящее время по разрешениям местных исполнительных органов на территории Казахстана осуществляют трудовую деятельность 13 951 иностранный гражданин.
В 2022 году квота на привлечение трудовых иммигрантов для работы в домашних хозяйствах была установлена в количестве 300 тысяч единиц. Местными исполнительными органами выдано 272 002 разрешения.