Yil boshida Peterburgga kelib, ishga joylashmagan muhojirlarning patentlari bekor qilinmoqda. Bu haqda Sankt-Peterburg va Leningrad oblasti bo‘yicha Ichki ishlar vazirligining bosh boshqarmasi ma’lum qilgan.
Gap patent rasmiylashtirgach, ish joyi haqida bildirishnoma (uvedomleniye) topshirmagan muhojirlarning patentlari haqida bormoqda.
“Peterburg politsiyasining tekshiruvlariga ko‘ra Rossiyaga ishlash maqsadida kelgan muhojirlarning bir qismi, avval boshdan ularning maqsadi ishlash emasligi ma’lum bo‘ldi. Ular mamlakatga soliqsiz faoliyat olib borish uchun kelishadi”, deyiladi idora xabarida.
“Krokus Сity Hall”dagi teraktdan so‘ng Peterburg gubernatori migrantlar ustidan nazoratni kuchaytirish bo‘yicha topshiriq bergan. Natijada huquq-tartibot organlari ommaviy reydlar o‘tkazib, sudlar bir hafta ichida 418 nafar xorijlikni mamlakatdan chiqarib yuborish bo‘yicha qaror chiqargan.
Rus tili imtihonlarini o‘tkazadigan markazlarda tintuv o‘tkazilib, 5 nafar xodimga noqonuniy migratsiyani tashkillash bo‘yicha jinoiy ish ochilgan.
Peterburgning Moskovskiy tumanida yashovchi ikki fuqaro ham 80dan ortiq migrantlarni xonadonlarida ro‘yxatdan o‘tkazgani uchun noqonuniy migratsiyani tashkillash bilan ayblanmoqda.

Патенты иностранных граждан, прибывших в регион в начале этого года, но так и не устроившихся на работу начали аннулировать. Об этом сообщили в ГУ МВД по Санкт-Петербургу и Ленинградской области.
Речь идет о патентах, по которым в УВМ не поданы соответствующие уведомления о трудовой деятельности.
“Проведённые полицией Петербурга проверочные мероприятия показали, что часть иностранцев, приезжая в Россию под предлогом официального трудоустройства, изначально не планирует работать, а использует предоставленную возможность проживания в нашей стране как предлог для теневой деятельности”, — заявили в ГУ МВД.
Губернатор Петербурга после теракта в “Крокус Сити Холле” поручил ужесточить контроль за трудовыми мигрантами. После этого правоохранители провели массовые рейды, за одну неделю петербургские суды постановили выдворить 418 иностранцев.
В центре языкового тестирования мигрантов прошли обыски, пятерых сотрудников учреждения задержали по подозрению в получении прибыли от организации незаконной миграции.
Аналогичное обвинение было предъявлено двоим жителям Московского района, прописавшим, по данным следствия, в своих квартирах как минимум 80 мигрантов.
Ещё два уголовных дела были возбуждены против двоих полицейских, которых подозревают в получении взяток от мигрантов.