Полиция Москвадаги мактаб майдончасида футбол ўйнаган ўнлаб муҳожирни қўлга олди.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари Москва ғарбидаги мактаб яқинидаги футбол майдонини эгаллаб олган бир неча ўнлаб муҳожирни қўлга олган. Мигрантлар болаларнинг тўп ўйнашига тўсқинлик қилгани иддао қилинган.
384-мактаб яқинида хорижликлар футбол ўйнашган. Бир пайт ўқув муассасаси ёнида полициячилар пайдо бўлиб, мигрантларни бўлимга олиб кетишди. Дастлабки маълумотларга кўра, ҳибсга олинишга мигрантлар ва мактаб ўқувчилари ўртасидаги жанжал сабаб бўлган: ташриф буюрганлар гўёки болаларни майдонда ўйнашга рухсат бермаган, улар ота-оналарига шикоят қилган эмиш.
Воқеа гувоҳларидан бири “360” нашрига полиция ҳибсга олинганларни қандай қилиб автозакларга ўтқазганини кўрганини айтган. Эркаклар ҳақиқатан ҳам мактаб ўқувчиларининг футбол ўйнашига тўсқинлик қилдими, деган саволга маҳаллий фуқаро аниқ жавоб бера олмаган.
“Билмайман, ростини айтсам, кичкина қизчаларим бор ва улар билан бу майдончага бормаймиз. Аммо мен кўпинча бу майдончада кўп сонли муҳожирларни кўрганман”, дея қўшимча қилган москвалик.  Унга кўра, ҳибсга олинганлар кўп бўлган.
“Ҳақорат ҳақида ҳам ҳеч нарса дея олмайман, чунки биз бу майдончага кирмаймиз. Аммо болалар уларни ҳақорат қилишганини айтгани учун, мен уларга кўпроқ ишонаман, чунки бу Москвадаги биринчи воқеа эмас. Москванинг барча туманларида вазият бир хил. Мен давлат ёки ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қандайдир чоралар кўрилишини истардим ”, – дея хулоса қилган пойтахтлик фуқаро.
Ижтимоий тармоқда тарқалган видеода полиция ходимлари муҳожирларни ерга юзтубан ётқизиб қўйгани, уларни ғозга ўхшаб юришга мажбур қилгани, айримларни резина тўқмоқ билан, баъзиларини тепгани кўринади.

Полиция задержала несколько десятков мигрантов, устроивших матч на школьном поле в Москве.
Сотрудники правоохранительных органов задержали несколько десятков приезжих, которые заняли футбольное поле возле школы на западе Москвы. Предположительно, мигранты не давали детям играть в мяч.
Иностранцы устроили «футбольный матч» возле школы № 384. В какой-то момент около образовательного учреждения появились полицейские, они увезли мужчин в отдел. По предварительным данным, поводом для задержания послужила ссора мигрантов со школьниками: приезжие якобы не давали детям играть на поле, те пожаловались родителям.
Один из очевидцев рассказал «360», что видел, как сотрудники полиции сажали задержанных в служебный автомобиль. На вопрос, действительно ли мужчины препятствовали ученикам школы играть в футбол, местный житель не смог дать точного ответа.
«Не могу знать, если быть честным, так как у меня маленькие дети и они девочки, мы не ходим на эту площадку. Но когда проходили мимо, то практически всегда на этой площадке замечал мигрантов в большом количестве», — добавил москвич. По его словам, задержанных было много.
«Насчет оскорблений тоже ничего сказать не могу, так как мы не ходим на эту площадку. Но раз дети сказали, что их оскорбляли, то верю им больше, поскольку это далеко не первый случай в Москве. Во всех районах Москвы одинаковая ситуация. Хотелось бы каких-то действий со стороны государства или органов правопорядка», — заключил житель столицы.
На видео, распространенном в соцсетях, видно, как сотрудники милиции заставили мигрантов лечь лицом на землю, заставили их ходить “гусиниым шагом», некоторых мигрантов бьют резиновыми дубинками, а некоторых ногами.