Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин хорижликларга Давлат хизматлари портали орқали Россияда яшаш жойида рўйхатдан ўтиш ҳуқуқини берувчи қонунга имзо чекди. Агар мигрант ва уни қабул қилаётган Россия фуқароси Давлат хизматларида ҳисоб рақамларига эга бўлса, бу ҳуқуқдан фойдаланиш мумкин.
Қабул қилувчи томон ҳам чет эл фуқаросини жойлаштиришга розилигини электрон шаклда юбориши мумкин бўлади. Бундан ташқари, худди шундай тарзда хориж фуқароси вояга етмаган фарзандларини яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтказа олиш имконияти ҳам режалаштирилган.
Қонунга мувофиқ, 18 ёшга тўлмаган фарзандларига нисбатан Россияга келганлиги тўғрисида билдиришнома юборган чет эл фуқаролари уларнинг оилавий муносабатларини тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этишлари керак.
Шунингдек, агар Россияга виза талаб қиладиган тарзда келган чет эл фуқароси Россияга кириш таклифи учун аризада кўрсатилган турар-жой биносида ҳақиқатан ҳам яшаш жойи сифатида истиқомат қилса, унинг ушбу жойга келганлиги тўғрисида хабарнома чет эл фуқароси томонидан шахсан миграция рўйхатга олиш органига тақдим этилиши мумкин.
Ушбу чора бир турар-жой биносида ўнлаб ва юзлаб муҳожирлар рўйхатга олинган «резина» квартираларга қарши курашиш учун таклиф қилинаётгани тахмин қилинмоқда.

Президент Российской Федерации Владимир Путин подписал закон, который расширяет права иностранных граждан, имеющих личный кабинет на портале государственных услуг, на предоставление уведомления о своем прибытии в Россию через данный портал, при условии, что принимающей стороной является гражданин России и собственник жилого помещения, который также имеет личный кабинет на портале государственных услуг. Данный закон опубликован на официальном портале правовой информации.
В соответствии с законом, иностранные граждане, которые представляют уведомление о своем прибытии в Россию в отношении своих детей, не достигших 18-летнего возраста, должны предоставить документы, подтверждающие родственные отношения.
Также, если иностранный гражданин, прибывший в Россию в порядке, требующем получения визы, фактически проживает в жилом помещении, которое указано в ходатайстве о выдаче приглашения на въезд в Россию в качестве предполагаемого места пребывания, уведомление о его прибытии в данное место может быть подано в орган миграционного учета лично иностранным гражданином.
Если иностранный гражданин заключает договор найма жилого помещения с принимающей стороной, он должен непосредственно – лично или в электронной форме – предоставить уведомление о своем прибытии в место пребывания, а также уведомление о прибытии в данное место его детей, не достигших возраста 18 лет, указанных в договоре найма жилого помещения. При этом к уведомлению о прибытии иностранного гражданина в место пребывания должна быть приложена копия договора найма жилого помещения, а также документы, подтверждающие родственные отношения в случае, если иностранный гражданин предоставляет уведомление о прибытии в отношении своих детей, не достигших возраста 18 лет.