Россияга келаётган муҳожирлар мамлакатнинг қонун-қоидалари ва анъаналарини ҳамда улар келган ҳудудларни ҳурмат қилиши керак, деди Россия президенти Владимир Путин.
«Россияга ишлаш ва ўқиш учун келган ҳар бир кишига қўйиладиган сўзсиз талаб – бу урф-одатларимизга ҳурмат, рус жамиятининг меъёр ва қоидаларига риоя қилишдир», — деди у президент ҳузуридаги миллатлараро муносабатлар бўйича кенгаш йиғилишида.
Шу билан бирга, Путин Россия Федерациясининг қайси ҳудудига мигрантлар келишини ҳисобга олиш зарурлигига эътибор қаратди.
«Нафақат умумроссия, балки одам келган минтақалар қоидалари ва меъёрларини ҳам билиши керак», деган у қўшимча қилиб.
Путин Россия иқтисодиёт учун зарур бўлган меҳнат муҳожирлари учун очиқлигини, аммо миграция сиёсати биринчи навбатда россияликлар манфаатларига мос бўлиши кераклигини таъкидлаган.
«Миграция сиёсатида биз, биринчи навбатда, хавфсизлик, ижтимоий соҳа ва меҳнат бозори масалаларида фуқароларимизнинг манфаатларидан келиб чиқишимиз керак. Бу ерда биз учун хавф туғдирмайдиган, мослашувчан, лекин мамлакат тараққиёти, мамлакат иқтисодиёти учун ишлайдиган мувозанатли ёндашув жуда муҳим», — дейди Путин.
Унинг сўзларига кўра, Россияга бу йўналишда ишлаш бошқа давлатларга қараганда осонроқ, “чунки, муҳожирлар Россияга маданий жиҳатдан яқин бўлган собиқ Совет Иттифоқи республикаларидан келишади”.
Шунингдек, Путин асосий миграция оқими келувчи мамлакатларда бевосита ишлаш, мазкур мамлакатларда рус мактабларини очиш ҳақида, рус жамоат ташкилотларининг фаолиятини кучайтириш имкониятлари ҳақида гапирган.

Приезжающие в Россию мигранты должны уважать правила и традиции страны и тех конкретных регионов, куда они прибывают, заявил президент РФ Владимир Путин.
“Безусловное требование ко всем, кто приезжает к нам в Россию работать, учиться – это уважение наших традиций, соблюдение норм и правил российского общества”, – сказал он на заседании президентского совета по межнациональным отношениям.
При этом Путин обратил внимание на необходимость учитывать, в какой именно регион РФ приезжают мигранты.
“Нужно знать общероссийские правила и нормы, но и тех регионов, куда человек приезжает”, – сказал он в связи с этим.
Путин подчеркнул, что Россия открыта для необходимых экономике рабочих мигрантов, но в миграционной политике исходить следует, прежде всего, из интересов россиян.
“В миграционной политике мы должны исходить, прежде всего, из интересов, конечно, наших граждан в вопросах безопасности, социальной сфере, на рынке труда. Здесь очень важен гибкий сбалансированный подход, который не создает до нас риски, а работает на развитие страны, на экономику страны”, – сказал Путин.
По его словам, России легче, чем другим странам, работать по этому направлению, “поскольку, все-таки, мигранты – это выходцы из бывших республик Советского Союза”, близких России по культуре.
Путин также рассказал о работе непосредственно в странах, откуда идет основной миграционный поток, об открытии в этих странах русских школ, о возможностях усиления деятельности российских общественных организаций.