Rossiya prezidenti Vladimir Putin Rossiya gazining Markaziy Osiyoga, xususan, O‘zbekistonga yetkazib berilishiga izoh berdi. Uning soʻzlariga koʻra, bu mamlakatlarda faol iqtisodiy rivojlanish va aholi sonining oʻsishi bilan bogʻliq.
“Markaziy Osiyoga, Eronga yetkazib berish masalasiga kelsak, bu Ukraina voqealari bilan bevosita bogʻliq emas, bu davlatlarning iqtisodiyoti rivojlanmoqda, faol rivojlanmoqda, ular uchun qoʻshimcha resurslar kerak, xolos. Oʻzbekistonda aholi sonining oʻsishi yiliga 1 million. Hozir u yerda 37 million kishi, yaqinda 40 millionga yetadi, iqtisodiyot o‘syapti – dedi Putin Vladivostokdagi iqtisodiy forumda.
Rossiya prezidenti, shuningdek, o‘tgan qishda Toshkentda tarixda kuzatilmagan rekord darajadagi past harorat — minus 21 daraja qayd etilganini ham ta’kidladi. Uning fikricha, bu ham Rossiya gazining Oʻzbekistonga yetkazilishiga boʻlgan ehtiyojga taʼsir qilgan.
2024-yilning birinchi yarmida O‘zbekiston rekord darajadagi 5,2 milliard kub metr gaz import qildi, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 127 foizga ko‘pdir. Shu bilan birga, mamlakatda gaz qazib olish 1,4 milliard kub metrga kamaydi.

Президент России Владимир Путин прокомментировал поставки российского газа в Центральную Азию, в частности в Узбекистан. По его словам, это связано с активным экономическим развитием и ростом населения в этих странах.
«Что касается поставок в Среднюю Азию, в Иран, это не связано напрямую с украинскими событиями. Просто экономики этих стран развиваются, развиваются активно, им требуются дополнительные ресурсы, вот и все. Ну вот тот же Узбекистан… прирост населения в Узбекистане – миллион в год. Понимаете? Там уже 37 млн человек. Совсем скоро будет 40 и так далее. Экономика растет», — сказал Путин на Восточном экономическом форуме во Владивостоке.
Российский лидер также отметил, что прошлой зимой в Ташкенте была зафиксирована рекордно низкая температура минус 21 градус, чего раньше в истории не наблюдалось. По его мнению, это также повлияло на необходимость поставок российского газа в Узбекистан.
В первом полугодии 2024 года Узбекистан рекордно импортировал 5,2 млрд кубометров газа, что на 127% больше, чем за аналогичный период 2023 года. В то же время добыча газа в стране сократилась на 1,4 млрд кубометров.