Ўзбекистон Республикаси Марказий Банки 5 сентябрь кунидан эътиборан тўлов ташкилотларининг трансчегаравий пул ўтказмаларига чекловлар қўйган эди. Мазкур чекловлар Россиянинг QIWI компаниясига ҳам таъсир қилиб, ташкилот Ўзбекистонга халқаро пул ўтказмаларини тўхтатишга қарор қилди.
“Бир қанча ҳамкорларимиз томонида олиб борилган режадан ташқари техник ишлар сабаб, биз аввалроқ иловамида ҳар қандай хизматларни тўхтатган эдик. Таъкидлаш жоизки, тўлов ва пул ўтказмаларини амалга ошириш қийин жараён бўлиб, унда нафақат QIWI, балки бошқа тўлов ташкилотлари ҳам қатнашади. Режадан ташқари бошланган ишлар туфайли ҳамкорларимиз Uzcard ва HUMO карталари билан боғлиқ операциялар вақтинчалик тўхтатилган эди. Эндиликда ҳамкорларимиз тарафидаги техник ишлар якунланди. Ҳозирда эса биз ўз тарафимиздан иловамизда керакли техник ишларни амалга оширишда давом этмоқдамиз”, дейилади QIWI баёнотида.
Компания ҳозирги вақтда мижозлар QIWI ҳамённи Россия карталари ва QIWI ру ҳамёни орқали тўлдириш, миллий провайдерлари хизматларига ҳамёнингиз ва иловага уланган Россия карталари орқали тўлов қилиш мумкинлигини хабар берган. Бундан ташқари QIWI Uzbekistan ҳамёнлари орасида пул ўтказмаларини амалга ошириш мумкин.
Бироқ Uzcard ва HUMO карталари ва исталган банк карталарига, бундан ташқари QIWI Россия ва QIWI Қозоғистон ҳамёнларига пул ўтказиш, чет эл хизматлари учун тўлов қилиш ва иловадаги молиявий хизматлар бўлимидаги хизматлар учун тўлов қилиш имконияти вақтинчалик тўхтатилган.

Центральный банк Республики Узбекистан с 5 сентября ввел ограничения на трансграничные денежные переводы платежных организаций. Эти ограничения коснулись и российской компании QIWI, и организация решила прекратить международные денежные переводы в Узбекистан.
«Из-за внепланового технического обслуживания со стороны нескольких наших партнеров мы ранее приостановили все услуги в приложении. Стоит отметить, что осуществление платежей и денежных переводов – это сложный процесс, в котором участвуют не только QIWI, но и другие платежные организации. Операции по картам наших партнеров Uzcard и HUMO временно приостановлены в связи с незапланированными событиями. На данный момент технические работы со стороны наших партнеров завершены. В настоящее время мы продолжаем выполнять необходимую техническую работу над нашим приложением», — говорится в сообщении QIWI.
В компании сообщили, что клиенты теперь могут пополнять свой QIWI-кошелек российскими картами и кошельком QIWI ru, оплачивать услуги своих национальных провайдеров через свой кошелек и российские карты, подключенные к приложению. Кроме того, денежные переводы можно осуществлять между кошельками QIWI Узбекистан.
Однако возможность переводить деньги на карты Uzcard и HUMO и любые банковские карты, а также кошельки QIWI Россия и QIWI Казахстан, оплачивать зарубежные услуги и оплачивать услуги в разделе финансовых услуг приложения временно приостановлена.