Ўзбекистон футбол ассоциацияси (ЎФА) биринчи вице-президенти, дунёнинг энг яхши ҳакамларидан бири Равшан Эрматов Россия футбол иттифоқи (РФИ) президенти ҳузуридаги Эксперт ҳакамлар комиссияси (ЭҲК) таркибига қўшилди. Бу ҳақда fergana.media хабар беради.
Эрматов ЭҲК амалдаги таркибининг тўққизинчи аъзоси бўлди. Ундан ташқари комиссия таркибига РФИ ҳакамлар бўлими бошлиғи Павел Каманцев, Сергей Зуев, Александр Гвардис, Николай Иванов, Сергей Фурса, Николай Левников, Олег Соколов ва Эдуард Малий ҳам киритилган.
Эрматов ЎФАдаги ўз лавозимини сақлаб қоладими ёки йўқми, ҳозирча аниқланмаган. Эрматовнинг икки давлатда лавозим эгаллаши ўзбек футболи ривожига динамика қўшадими ёки йўқ, бу ҳам номаълум.
Равшан Эрматов 2003 йилдан бери FIFA рефериси. Беш марта Осиё Футбол Конфедерациясининг (ОФК) энг яхши ҳаками деб топилган. 2015 йилда у Globe soccer awards мукофотларини (энг яхши ҳакам) қўлга киритди. У учта жаҳон чемпионати (2010, 2014, 2018), учта Осиё кубоги (2011, 2015, 2019), Олимпия ўйинлари (2012) ва клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатида (2008) ишлаган. Эрматов жаҳон чемпионатида якунланган ўйинлар сони бўйича рекордчи (11 та) ҳисобланади.
2019 йил июнь ойида Эрматов ЎФА биринчи вице-президенти вазифасини бажарувчиси этиб тайинланган эди. Бу лавозимда у Умид Аҳмаджоновни алмаштирди. 2020 йил февраль ойида у Ўзбекистон Жисмоний тарбия ва спорт вазири ўринбосари лавозимини эгаллади. 2021 йил апрель ойида Эрматов вазир ўринбосари лавозимидан истеъфога чиққани ва республика олимпия қўмитаси вице-президенти лавозимига тайинлангани ҳақида маълумот пайдо бўлган эди.

Первый вице-президент Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ), один из лучших арбитров мира Равшан Ирматов вошел в состав Экспертно-судейской комиссии (ЭСК) при президенте Российского футбольного союза (РФС). Об этом сообщает fergana.media.
Ирматов стал девятым членом действующего состава ЭСК. Помимо него, в состав комиссии также входят глава департамента судейства РФС Павел Каманцев, Сергей Зуев, Александр Гвардис, Николай Иванов, Сергей Фурса, Николай Левников, Олег Соколов и Эдуард Малый.
Сохранит ли Ирматов свои посты в АФУ, пока не уточняется. Также непонятно, добавит ли динамики развитию узбекского футбола совмещение Ирматовым постов в двух странах.
Равшан Ирматов — судья FIFA с 2003 года. Пять раз признавался лучшим арбитром Азиатской футбольной конфедерации (АФК). В 2015 году стал лауреатом премии Globe soccer awards (лучший арбитр). Работал на трех чемпионатах мира (2010, 2014, 2018 годов), трех розыгрышах Кубка Азии (2011, 2015, 2019 годов), Олимпийских играх (2012) и чемпионате мира среди клубов (2008). Ирматов является рекордсменом по количеству отработанных матчей на чемпионатах мира (11).
В июне 2019 года Ирматов был назначен исполняющим обязанности первого вице-президента АФУ. На этом посту он сменил Умида Ахмаджанова. В феврале 2020 года получил должность заместителя министра физической культуры и спорта Узбекистана. В апреле 2021 года появилась информация об отставке Ирматова с поста замминистра и назначении его на должность вице-президента Олимпийского комитета республики.