Россияда мигрантлар яшаш жойи ҳақида Ички ишлар вазирлигига ўзлари хабар беришлари мумкин бўлади.
Давлат Думаси биринчи ўқишда чет эл фуқаролари ёки фуқаролиги бўлмаган шахсларга ўзларининг яшаш жойи тўғрисида миграцияни  рўйхатга олиш органини мустақил равишда хабардор қилиш ҳуқуқини берувчи қонун лойиҳасини қабул қилди.
Бу ҳақда 13 декабрь куни REGNUM АА хабар берди.
Мамлакатга келганлик тўғрисидаги билдиришнома Давлат хизматлари порталида шахсий кабинетга эга бўлган ва Ягона идентификация ва аутентификация тизимида (ЕСИА) рўйхатдан ўтган чет эл фуқароси томонидан миграцияни рўйхатга олиш органига электрон шаклда тақдим этилади.
Бунда уни қабул қилувчи РФ фуқароси ва мигрант рўйхатга тураётган уй-жойнинг эгаси бўлиши, Давлат хизматларида шахсий кабинетига эга бўлган ва “ЕСИА”да рўйхатдан ўтган бўлиши лозим.
Шу билан бирга, қабул қилувчи томоннинг мигрантнинг квартирада ёки уйда ҳақиқатдан ҳам яшашга розилиги қайд этилади ва ҳужжат хориж фуқароси томонидан тўлдирилганлиги тўғрисидаги билдиришноманинг электрон шакли миграцияни рўйхатга олиш органига ҳам ягона портал орқали юборилади
Қабул қилувчи томоннинг келишувига биноан мигрантнинг келганлиги ҳақидаги билдиришнома зарур маълумотларни ёзиб олиш учун автоматик равишда миграцияни рўйхатга олиш органига юборилади.
Хорижлик фуқаронинг турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги маълумотлар ҳорижий фуқаро ва қабул қилувчига давлат портали орқали электрон тарзда юборилади.
Хорижлик фуқаро ва уни қабул қилувчи томон билдиришнома талабларини бузган ҳолда тўлдиришган бўлса, ҳужжат  яна қайта шахсий кабинетга қайтарилади.
Қонун чет эл фуқароларини яшаш жойи бўйича сохта рўйхатга олиш ҳолатларига қарши курашиш, мамлакатда миграцияни рўйхатга олиш самарадорлигини оширишига умид қилинмоқда.

В России мигранты смогут сами уведомлять МВД о месте пребывания.
Госдума в первом чтении приняла законопроект, расширяющий перечень случаев, дающих право иностранным гражданам или лицам без гражданства самостоятельно уведомлять орган миграционного учета о месте своего пребывания, передает корреспондент ИА REGNUM 13 декабря.
Уведомление о прибытии будет представляться иностранным гражданином, имеющим личный кабинет на портале «Госуслуги» и зарегистрированным в единой системе идентификации и аутентификации (ЕСИА), в орган миграционного учета в электронной форме при условии, что в качестве принимающей стороны этого иностранного гражданина выступает гражданин РФ — собственник данного жилого помещения, также имеющий личный кабинет на «Госуслугах» и зарегистрированный в ЕСИА.
При этом согласие принимающей стороны на фактическое проживание мигранта в квартире или доме будет фиксироваться и передаваться в орган миграционного учета также с использованием единого портала: заполненная иностранным гражданином в личном кабинете на Едином портале электронная форма уведомления о прибытии поступит на согласование в личный кабинет принимающей стороны. При согласовании принимающей стороной уведомление о прибытии будет автоматически передано в орган миграционного учета для фиксации необходимых сведений.
Информация о постановке иностранного гражданина на учет по месту пребывания будет направляться в адрес иностранного гражданина и принимающей стороны также в электронной форме с использованием госпортала.
В случае несогласия принимающей стороны или в случае, если уведомление о прибытии будет заполнено с нарушением требований, оно будет возвращено в личный кабинет иностранного гражданина на портале «Госуслуги».
Предполагается, что закон станет дополнительным элементом противодействия фиктивной постановке иностранных граждан на учет по месту пребывания и повысят эффективность осуществления миграционного учета в стране.