Сергей Миронов: “Россия захираларини тўлдириш учун муҳожирлар оқимига муҳтож”.
Россияда меҳнат заҳиралари тугаган, шунинг учун зудлик билан мамлакатга янги муҳожирлари  зарур, деган рестораторлар ва меҳмонхоначилар федерацияси мувофиқлаштирувчи кенгаши раиси Сергей Миронов. У яқин келажакда миграция сиёсатидаги тегишли ўзгаришларни тахмин қилди.
“Кадрлар етишмайди. Ва нафақат ресторан саноатида, балки ҳамма соҳада. Тикувчилик ишлаб чиқариш ва қурилиш лойиҳалари билан шуғулланган дўстларим бор. Ишлаб чиқариш ўсиб бораётган ҳар қандай ривожланган давлат кадрлар оқимига муҳтож. Буни таъминлаш, миграция сиёсатини ўзгартириш керак”, — дейди Миронов.
Унинг сўзларига кўра, бизнес-омбудсман Борис Титов аввалроқ яқин келажакда амалга оширилиши керак бўлган шунга ўхшаш ташаббус билан чиққан.
Бизнинг ишчи кучимиз аллақачон охирлаган. Энди “кўпроқ тўлаш” усули ишламайди. У зарарли. Ўтириб олиб, “қачон маош ошса ишга чиқаман” дейдиган одамлар йўқ. Улар жисмонан мавжуд эмас, уларнинг ҳаммаси ишли”, – дейди Сергей Миронов
Сентябр ойи охирида Россия президентининг тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича комиссари Борис Титов муҳожирлар ўртасидаги жиноятчилик даражаси мамлакатдаги ўртача кўрсаткичдан юқори эмаслигини, Жануби-Шарқий Осиёдан ташриф буюрувчилар орасида эса бундан ҳам пастроқ бўлиши мумкинлигини айтди. Унинг фикрича, Россия ялпи ички маҳсулоти ўсишини таъминлаш учун мигрантларни жалб қилиш зарур. Унинг эслатишича, Россиядаги кўплаб корхоналар ишчилар етишмаслиги туфайли тўлиқ ривожлана олмаяпти.

Ресторатор Миронов: России необходим приток мигрантов для пополнения резервов.
В России исчерпаны резервы рабочей силы, в связи с чем необходимо срочно привлечь в страну новых мигрантов, заявил председатель координационного совета Федерации рестораторов и отельеров Сергей Миронов. Он предсказал соответствующие изменения в миграционной политике в самое ближайшее время.
“Дефицит кадров есть. И не только в ресторанной отрасли, а везде. У меня есть знакомые, у которых швейное производство, стройки. Любая развитая страна, в которой нарастает производство, нуждается в притоке кадров. Его надо обеспечить, надо менять миграционную политику”, — заявил Миронов.
По его словам, бизнес-омбудсмен Борис Титов уже выступал с подобной инициативой, которая должна быть реализована в обозримом будущем.
Своя рабочая сила уже исчерпана. И тезис «платите больше» не работает. Он ущербный. Нет нигде лавочки, где сидят люди, которые только и ждут, когда поднимут зарплату, чтобы пойти на работу. Их физически нет, они все работают, — рассказал Сергей Миронов
В конце сентября уполномоченный при президенте России по защите прав предпринимателей Борис Титов заявил, что уровень преступности среди мигрантов не выше, чем в среднем по стране, а среди приезжих из Юго-Восточной Азии она, скорее всего, будет еще ниже. По его мнению, привлечение мигрантов необходимо для обеспечения роста ВВП России. Он напомнил, что многие предприятия в России не могут полноценно развиваться из-за нехватки рабочих рук.