Путин Россия Федерацияси президентлигига номзод сифатида кўрсатилиши бир овоздан қўллаб-қувватланди.
Москвада ВДНХда бўлиб ўтган съездида “Единая Россия” Владимир Путиннинг Россия Федерацияси президентлигига номзод сифатида кўрсатилишини бир овоздан қўллаб-қувватлади.
Бир кун олдин сайловчиларнинг ташаббускор гуруҳи 2024 йил мартида бўлиб ўтадиган Россия президентлигига сайловларда ўз-ўзини кўрсатган номзод сифатида Путин номзодини қўллаб-қувватлаган эди.
Путин “Единая Россия”га қўллаб-қувватлагани учун миннатдорчилик билдирди ва нутқида Россия жамияти “ҳокимиятнинг барча тармоқлари етуклик, куч ва барқарорликни намойиш этганини” таъкидлади. “Ғарб элитаси”нинг Россияни беқарорлаштириш бўйича режалари, “дунёнинг кўплаб минтақаларида бир неча бор синовдан ўтган “рангли тўнтаришлар” иш бермади ва бўлмайди ҳам”, деб таъкидлади.
“Россия давлати суверен ва демак, чинакам халққа тегишли бўлади”, деди Путин. У “Россия баъзи давлатлар сингари колбаса эвазига ўз суверенитетидан воз кечиб, кимгадир қарам бўлмаслигини” таъкидлади.
Путиннинг бу ва бошқа баёнотларининг ҳар бири залга йиғилганлар томонидан олқишлар билан кутиб олинди.
Владимир Путин бешинчи муддатга президентликка даъвогарлик қилмоқда. 2020 йилда қабул қилинган Конституцияга киритилган тузатишлар унга 2036 йилгача ҳокимиятда қолиш имкониятини беради.
Президентликка номзод сифатида расман рўйхатдан ўтиш учун Путин 300 минг сайловчи имзосини тўплаб, Марказий сайлов комиссиясига топшириши керак.
Путиннинг сайлов штабини ҳам тузиш керак бўлади. Россия президенти матбуот котиби Дмитрий Песков бу “ўз вақтида” амалга оширилишини айтган.

Съезд «Единой России» единогласно поддержал выдвижение Путина кандидатом в президенты РФ.
Съезд «Единой России», проходящий в Москве на выставке-форуме «Россия» на ВДНХ, единогласно поддержал выдвижение Владимира Путина кандидатом в президенты РФ.
Днем ранее инициативная группа избирателей поддержала кандидатуру Путина в качестве самовыдвиженца на предстоящих выборах президента РФ в марте 2024 года.
Путин поблагодарил «Единую Россию» за поддержку и произнес речь, в которой, в частности, заявил, что российское общество, «все ветви власти и уровни управления показали зрелость, прочность и устойчивость». Планы «западных элит» дестабилизировать Россию способами, которые «не раз были опробованы во многих регионах мира в ходе так называемых „цветных переворотов“», заявил он, «не сработали и не сработают».
Российское государство «будет суверенным, а, значит, подлинно народным», заявил Путин. Он подчеркнул, что «Россия не может, как некоторые страны, в обмен на колбасу отдать свой суверенитет и стать чьим-то сателлитом».
Каждое из этих и других высказываний Путина собравшиеся в зале встречали аплодисменатами.
Владимир Путин баллотируется на пятый срок на посту президента. Поправки в Конституции, принятые в 2020 году, дают ему возможность находиться у власти до 2036 года.
Для формальной регистрации кандидатом в президенты Путину нужно собрать 300 тысяч подписей избирателей и предоставить их ЦИК.
Также предстоит сформировать предвыборный штаб Путина. Как заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, это будет сделано «своевременно».