Россия шаҳарларидаги жоме масжидларида жума намозидан сўнг полиция рейдлар уюштириб, фуқароларни мажбуран ҳарбий рўйхатга қўймоқда. Навбатдаги рейд Курган шаҳри жоме масжидида ўтказилди. Намозхонлар масжиддан чиқиш эшикларининг фақат биттаси очиқ қолдирилганидан норози бўлишган. Уларнинг кўпчилиги ишга кеч қолаётганини айтгани полиция ходимларига қўполлик бўлиб кўринди.
Полиция етти кишини ҳарбий хизмат учун рўйхатдан ўтмаганликда айблаб, уларга ҳарбий комиссариатга чақирув қоғози берди. Шунингдек, яна бир муҳожир Россия бўлиш режимини бузган деб топилди.
— Полиция хорижлик фуқаронинг Россия ҳудудида бўлиш режимини бузганлиги фактини аниқлади. У қўшимча тергов ўтказиш учун Курган ИИБга олиб кетилди”, — деб хабар берган ИИВнинг Курган вилояти бўйича матбуот хизмати.
Қоидабузар маъмурий жавобгарликка тортилган.
Муҳожирларга қарши курашга православ дини арбоблари ҳам аралашмоқда. Курган ва Белозерск митрополити Даниил вилоят ҳокимиятини чет эллик мутахассисларни олиб киришни чеклашга чақирди.
– Миллатлараро тинчлик ва тотувлик муҳити доимо ҳукм сураётган тинч минтақамизда хавотирли тенденция кузатилмоқда. Қўшни давлатлардан келаётган фуқаролар нафақат бизнинг урф-одатларимизни ҳурмат қилмайди, балки ёшларимизни гиёҳванд моддаларга илинтириб, бизни эртанги кунимиздан маҳрум қилади, дейилади черков вакилининг маҳаллий ҳокимиятга йўллаган мактубида.
Митрополит чет эл фуқароларини Россия фуқаролари ўртасида иш ҳақи ва ишсизликнинг пасайишига олиб келадиган, шунингдек, ижтимоий, миллий ёки диний можароларга олиб келадиган жойларда ишга олишни тақиқлашни таклиф қилмоқда. Айтганча, шунга ўхшаш қарорлар аллақачон Калининград ва Калуга вилоятларида қабул қилинган.
Краснодар шаҳрида ҳам 8 сентябр куни жума намозидан сўнг маҳаллий ОМОН масжидга рейд ўтказди. Тожикистонлик муҳожирлардан бири полициячилар  масжид эшикларини ёпиб, намозхонларнинг ҳужжатларини текшираётгани акс этган видеони юборган.
“Биз намозга келганларнинг ҳаммасини текширдик. Россия паспорти эгалари алоҳида рўйхатга киритилиб, уларга икки кундан кейин ҳарбий комиссариатга келиш шарти қўйилди. ОМОН ходимлари Россия Федерациясида вақтинчалик пропискага эга шахсларнинг ҳужжатларини суратга олган. Ҳужжатлари билан муаммога дуч келган муҳожирлар эса полиция бўлимига олиб кетилган”, – дейди тожикистонлик муҳожир.
Верхняя Пишма шаҳрида (Свердловск вилояти) полиция ва ФСБ ходимлари масжиддаги рейд пайтида ҳарбий хизматга чақирув қоғозларини топширган. Бу ҳақда вилоят ИИБ бош бошқармаси матбуот хизмати бошлиғи, полковник Валерий Горелих маълум қилган.
“Рейд давомида яқинда Россия фуқаролигини олган, аммо ҳарбий рўйхатдан ўтишга шошилмаётган шахсларга 33 та чақирув қоғози топширди. Энди улар буни имкон қадар тезроқ қилишга мажбур бўлишади, – дейди полковник Горелих.

После пятничной молитвы в мечетях городов России полиция устраивает рейды и принудительно записывает граждан на военный учет. Следующий рейд был проведен в мечети города Кургана. Молящиеся были недовольны тем, что из мечети можно было выходить только через одну дверь. Тот факт, что многие из них заявили, что опаздывают на работу, показался полицейским грубым.
Полиция обвинила семь человек в отказе от регистрации в военном комиссариате и выписала им повестки. Также было установлено, что еще один мигрант нарушил режим пребывания в России.
— Полицией установлен факт нарушения иностранным гражданином режима пребывания на территории России. Его доставили в отдел полиции Кургана для дальнейшего расследования”, – сообщили в пресс-службе МВД по Курганской области.
Нарушитель привлечен к административной ответственности.
Православные религиозные деятели также участвуют в борьбе с мигрантами. Митрополит Курганский и Белозерский Даниил призвал власти региона ограничить ввоз иностранных специалистов.
— В нашем спокойном регионе, в котором всегда царила атмосфера межнационального мира и согласия, наблюдается тревожная тенденция. Приезжающие из соседних государств граждане не только не чтят наши традиции и устои, но и подсаживают зауральскую молодежь на наркотические вещества, лишая нас будущего, — говорится в тексте письма представителя церкви местным властям.
Митрополит предлагает запретить трудоустройство иностранных граждан в местах, по его мнению, вызывающих снижение заработной платы и безработицу среди граждан России, а также социальные, национальные или религиозные конфликты. Кстати, подобные решения уже приняты в Калининградской и Калужской областях.
В городе Краснодар 8 сентября после пятничной молитвы бойцы местного ОМОН-а проводили рейд в мечети. Один из таджикских мигрантов отправил видео, на котором видно как омоновцы закрывают двери мечети и проверяют документы верующих.
«Проверили всех, кто пришел на намаз. Обладателей российских паспортов записали в отдельный список и обязали через два дня явиться в военкомат. Омоновцы сфотографировали документы лиц с разрешением на временное проживание в РФ. А мигрантов, у которых были проблемы с документами, забрали в отделение полиции», рассказал таджикский мигрант.
В Верхней Пышме (Свердловская область) полицейские и сотрудники ФСБ в мечети во время рейда вручали повестки в военкомат. Об этом корреспонденту URA.RU рассказал начальник пресс-службы областного полицейского главка полковник Валерий Горелых.
«Участники рейда вручили 33 повестки людям, которые с недавних пор стали гражданами России, но не спешили вставать на воинский учет. Теперь же они будут обязаны сделать это в кратчайший срок», — сказал полковник Горелых.