MDH hududida, jumladan Rossiya va Hamdo‘stlikning boshqa mamlakatlari o‘rtasida ham viza rejimini kuchaytirish yoki yumshatish bo‘yicha muzokaralar hozirda olib borilmayapti. Bu haqda Rossiya TIV MDH mamlakatlari birinchi departamenti direktori Mikael Agasandyan RIA-Novostiga ma’lum qildi.
«MDH hududida (Turkmanistondan tashqari) vizasiz rejim amal qilib, u ikki tomonlama va ko‘p tomonlama kelishuvlar bilan tartibga solinadi. Shu bois, viza tartibini joriy etish uchun kamida ushbu xalqaro shartnomalarni qayta ko‘rib chiqish talab etiladi. Hozirgi vaqtda MDH maydonida na kirish rejimini kuchaytirish, na aksincha, yumshatish bo‘yicha muzokaralar olib borilmayapti», – dedi Agasandyan.
Shu bilan birga, u ushbu sohadagi huquqiy baza, jumladan paydo bo‘layotgan tahdid va xavf-xatarlarga javoban muntazam ravishda takomillashtirilib borayotganini qayd etdi

Переговоров об ужесточении или ослаблении визового режима на пространстве СНГ, в том числе между Россией и другими странами Содружества, сейчас не ведется. Об этом заявил РИА-Новости директор первого департамента стран СНГ МИД России Микаэл Агасандян.
«На пространстве СНГ (за исключением Туркменистана) действует безвизовый режим, что регулируется двусторонними и многосторонними соглашениями. Соответственно, для введения визового порядка потребовалось бы как минимум пересмотреть эти международные договоры. В настоящее время на площадке объединения переговоры ни об ужесточении, ни, наоборот, о послаблении действующего режима въезда не ведутся», – заявил Агасандян.
В то же время он отметил, что правовая база в этой сфере постоянно совершенствуется, в том числе в качестве реакции на появляющиеся вызовы и угрозы.