Буюк Британия Мудофаа вазирлиги якшанба кунги разведка маълумотларида Россия ички норозиликларга дуч келмаслик учун Украинадаги “махсус операцияси” учун хорижликларни сафарбар қилишга уринаётганини айтади. Хабарларга кўра, Россияда Марказий Осиёдан камида 6 миллион муҳожир бор.
Британия разведкаси 2023 йил июнь ойи охиридан бошлаб Россия қўшни давлатлар фуқароларини Украинада жанг қилишга чақирувчи эълонларни жойлаштирганини маълум қилган.
“Арманистон ва Қозоғистонда 495000 рубл (5140 доллар) дастлабки тўлов ва 190000 рублдан (1973 доллар) маошлар таклиф қилинган онлайн эълонлар пайдо бўлди. Қозоғистоннинг шимолий минтақаси — Қўстанайда этник рус аҳолисини ёллашга уринишлар бўлган”, — дейилади Британия разведкаси хабарида.
Янгиланган маълумотларда айтилишича, Россия 2023 йил май ойидан бери Марказий Осиёдан муҳожирларни Украинада жанг қилиш учун ўз аскарлари сафига қўшишга ҳаракат қилмоқда. Россия уларга тезлаштирилган фуқаролик ва 4160 долларгача маош ваъда қилган.
“Маълумотларга кўра, Мариуполдаги қурилиш ишлари билан шуғулланаётган ўзбек муҳожирлари етиб келиши билан паспортларини олиб қўйиб, Россия армиясига қўшилишга мажбур этилган. Россияда камида олти миллион марказий осиёлик муҳожир бор, уларни Кремл потенциал ёлланма аскар деб билади», дейилади хабарда.
Хабарларга кўра, Россия 2024 йилги президентлик сайловлари олдидан мамлакат ичида номақбул фикрлар пайдо бўлмаслиги учун хорижликларни ёллашга уринмоқда.
“Россия, 2024 йилги президентлик сайловлари олдидан халққа ёқмайдиган ички сафарбарлик чораларидан қочмоқчи. Чет эл фуқароларидан фойдаланиш Кремлга йўқотишлар ортиб бораётган шароитда уруш ҳаракатлари учун қўшимча аскарлар олиш имконини беради”, — дейди Британия разведкаси.

Министерство обороны Великобритании в обновленной разведданной в воскресенье заявило, что Россия пытается мобилизовать иностранцев для своей “специальной операции» в Украине, чтобы избежать оппозиции внутри страны. По имеющимся данным, в России насчитывается по меньшей мере 6 миллионов мигрантов из Центральной Азии.
Британская разведка сообщила, что по состоянию на конец июня 2023 года Россия публиковала объявления о вербовке, призывая граждан соседних стран присоединиться к ее силам для борьбы в Украине. “В Армении и Казахстане были замечены онлайн-объявления, предлагающие 4 95 000 рублей (5140 долларов) в качестве первоначальных платежей и зарплаты от 190 000 рублей (1973 долларов). в северном регионе Казахстана Костанай предпринимались попытки вербовки, ориентированные на этническое русское население ”, – сообщила британская разведка.
В обновленной информации говорится, что Россия пытается привлечь мигрантов из Центральной Азии, по крайней мере с мая 2023 года, присоединиться к ее силам для борьбы на Украине. Россия пообещала ускоренное получение гражданства и зарплату в размере до 4160 долларов. “По сообщениям, у узбекских строителей-мигрантов в Мариуполе по прибытии конфисковали паспорта, и их принудили вступить в российскую армию. В России по меньшей мере шесть миллионов мигрантов из Центральной Азии, которых Кремль, вероятно, рассматривает как потенциальных новобранцев ”, – говорится в сообщении.
Согласно сообщениям, Россия пыталась привлечь иностранцев, чтобы избежать непопулярных мнений внутри страны в преддверии президентских выборов в 2024 году. “Россия, вероятно, желает избежать дальнейших непопулярных мер внутренней мобилизации в преддверии президентских выборов 2024 года. Эксплуатация иностранных граждан позволяет Кремлю приобретать дополнительный персонал для своих военных действий перед лицом растущих потерь”, – заявила британская разведка.