Россия Федерацияси қурувчилар миллий ассоциацияси Тожикистонда қурувчиларнинг малакасини баҳолаш тартиб-таомилларини амлга ошириш учун имтиҳон марказларини очади.
Душанбеда Қурувчилар миллий асссоциацияси (НОСТРОЙ) ва Тожикисион меҳнат, миграция ва аҳоли бандлиги вазирлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди, дея хабар беради департамент матбуот хизмати.
“НОСТРОЙ” президенти Антон Глушков Тожикистон пойтахтига амалий ташриф билан келди ва у ерда республика меҳнат, миграция ва бандлик вазири ўрирнбосари Шаҳноза Нодирий билан учрашди.
Улар томонидан имзоланган ҳужжат шериклик муносабатларини ўрнатиш ва узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантиришни назарда тутади. Битим меҳнат ресурслари сифатини оширишга қаратилган.
Томонлар Россияда қурилиш соҳасида ишловчи тожикистонлик мигрантларнинг малакасини баҳолаш механизмини яратишда кучларни бирлаштириш ниятида.
“НОСТРОЙ” республика ҳудудида касбий таълимни ташкил этиш ва қурилиш соҳасидаги мутахассисларнинг малакасини баҳолаш учун моддий-техник базани таъминлайди.
Россия уюшмаси Тожикистонда қурувчиларнинг малакасини баҳолаш тартиб-таомилларини ўтказиш учун имтиҳон марказлари очишни ташкил этади.
“НОСТРОЙ” Тожикистон Меҳнат вазирлигига малака аттестациясидан ўтган ва бу ҳақда Россия Федерацияси тан олган ҳужжатларни олган фуқаролар тўғрисида маълумот юборади. Шаҳноза Қодирийнинг айтишича, Меҳнат вазирлиги ишчи мутахассисликлар бўйича малакали ишчиларни тайёрлаш ва тегишли касбий кўникмаларга эга бўлган шахсларнинг малакасини баҳолашдан манфаатдор.
Глушков имзоланган битим икки давлат учун муҳим эканлигини таъкидлади.
“Россиядаги қурилиш соҳаси бугунги кунда малакали ишчи кучига муҳтож, бироқ бизга келган мутахассисларни тайёрлаш даражаси нечоғлик муҳим эканлигини тушунишимиз керак”, – деди у. Эндиликда республика билан Россия Федерацияси ҳудудига ишчиларни уюшган ҳолда олиб кириш механизми ўрнатилади. У ўрнатилган малакани тасдиқлаш тартибга эга, шунинг учун касбий имтиҳондан муваффақиятли ўтган одамлар бўш иш ўринларини эгаллашлари мумкин бўлади.

Национальное объединение строителей РФ организует в Таджикистане открытие экзаменационных центров для проведения процедур оценки квалификации строителей.
Душанбе состоялось подписание соглашения о сотрудничестве Национального объединения строителей (НОСТРОЙ) и Министерства труда, миграции и занятости населения Таджикистана, сообщает пресс-служба ведомства.
С рабочим визитом в столицу Таджикистана прибыл президент НОСТРОЙ Антон Глушков, где встретился с заместителем министра труда, миграции и занятости населения республики Шахнозой Нодири.
Подписанный ими документ предполагает установление партнерских отношений и развитие долгосрочного сотрудничества. Соглашение направлено на повышение качества трудовых ресурсов.
Стороны намерены объединить усилия в создании механизма оценки квалификации таджикских мигрантов, которые осуществляют трудовую деятельность в области строительства на территории России.
«НОСТРОЙ обеспечит материально-техническую базу для организации на территории республики профессионального обучения и оценки квалификации специалистов в области строительства», — уточнил источник.
Российское объединение организует в Таджикистане открытие экзаменационных центров для проведения процедур оценки квалификации строителей.
НОСТРОЙ станет направлять в Минтруд Таджикистана информацию о гражданах, прошедших оценку квалификации и получивших документы об этом, которые признаются в РФ.
По словам Шахнозы Нодири, Минтруд заинтересован в подготовке квалифицированных специалистов рабочих специальностей и оценке квалификации лиц, имеющих соответствующие профессиональные навыки.
Глушков подчеркнул, что подписанное соглашение имеет важное значение для обеих стран.
«Строительная отрасль в России сегодня нуждается в квалифицированной рабочей силе, но мы должны понимать уровень подготовки специалистов, которые к нам приезжают», — заметил он.
Сейчас с республикой налажен механизм организованного ввоза рабочих на территорию РФ.
В него встроена процедура подтверждения квалификации, чтобы на конкретные вакансии целенаправленно приезжали люди, успешно сдавшие профэкзамен.