Россия Федерациясининг Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги кодексининг талабларига мувофиқ,   жавобгар шахс томонидан  маъмурий жавобгарликка тортиш тўғрисидаги қарор кучга кирган кундан бошлаб 60 кундан кечиктирмай ёки узайтириш муддати ва бўлиб тўлаш муддати тугаган кундан ўтказмай тўланиши керак.
Белгиланган муддатда жаримани тўламаганлик учун  Россия Федерацияси Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги кодексининг 20.25-моддаси, 1-қисмига кўра тўланмаган жарима суммасининг икки баравари миқдорида маъмурий жарима ёки  15 суткагача маъмурий ҳибсга олиш ёки 50 соатгача мажбурий иш кўринишидаги  жавобгарликни назарда тутади.
Чет эл фуқаросига ёки фуқаролиги бўлмаган шахс зиммасига юкланган маъмурий жаримага тортиш билан бир вақтда Россия ҳудудидан чиқариб юбориш бўйича махсус қарор кучга кирган санадан кейинги кундан кечиктирмай тўланиши керак.
Бундан ташқари, 1996 йил 15 августдаги 114-ФЗ-сонли “Россия Федерациясидан чиқиш ва Россия Федерациясига кириш тартиби тўғрисида” Федерал қонунининг 27-моддаси 1-қисмининг 10-кичик банди асосида  чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс Россия Федерациясида илгари бўлган даврида солиқ ёки маъмурий жаримани тўлашдан бўйин товлаган ёки маъмурий тартибда чиқариб юбориш билан боғлиқ харажатларни қопламаган бўлса, фуқаролиги бўлмаган шахсга тегишли тўловлар тўлиқ амалга оширилмаса, унинг Россия Федерациясига киришига рухсат этилмайди.

В соответствии с требованиями КоАП РФ административный штраф должен быть уплачен лицом, привлеченным к административной ответственности, не позднее 60 дней со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения срока отсрочки или срока рассрочки.
За неуплату штрафа в указанный срок ч. 1 ст. 20.25 КоАП РФ предусмотрена административная ответственность в виде наложения административного штрафа в двукратном размере суммы неуплаченного штрафа, либо административный арест н6а срок до 15 суток, либо обязательные работы на срок до 50 часов.
Административный штраф, назначенный иностранному гражданину или лицу без гражданства одновременно с административным выдворением за пределы Российской Федерации должен быть уплачен не позднее следующего дня после дня вступления в законную силу соответствующего постановления по делу об административном правонарушении.
Кроме того, на основании подпункта 10 части 1 статьи 27 Федерального закона от 15 августа 1996 года № 114-ФЗ «О порядке выезда из Российской Федерации и въезда в Российскую Федерацию» въезд в Российскую Федерацию иностранному гражданину или лицу без гражданства не разрешается в случае, если иностранный гражданин или лицо без гражданства в период своего предыдущего пребывания в Российской Федерации уклонились от уплаты налога или административного штрафа либо не возместили расходы, связанные с административным выдворением за пределы Российской Федерации либо депортацией, до осуществления соответствующих выплат в полном объеме.