Россияда хакерларга қарши курашадиган мутахассисларга талаб кўпайди.
Украинада махсус операция бошланиб, ЕИ ва АҚШ томонидан санкциялар жорий этилгач, Россия меҳнат бозорида ҳам ўзгаришлар юз берди. Мамлакатда масофадан туриб ишлайдиган киберхавфсизлик бўйича мутахассислар, ишчилар, дизайнерлар, менежерлар, лойиҳа координаторлари ва рассомларга бўлган талаб энг юқори даражага кўтарилди. Бу ҳақда HR-кадрлар бўйича мутахассиси Зулия Лоикова URA.RU  ахборот агентлигига берган интервьюсида сўзлаб берди.
Унинг сўзларига кўра, тармоқларда жисмоний меҳнатни амалга оширувчи ишчиларга талаб ортиб бормоқда. Бу ишларни авваллари мигрантлар бажаришган. Лекин ҳозир уларнинг кўпчилиги Россияни тарк этишган.
“Мамлакатимизда асбоб-ускуналар, машиналарни таъмирлаш ва ишлаб чиқариш соҳасининг ривожланиши сабаб ушбу мутахассисларга талаб ортиб бормоқда. Россиялик фуқароларни бу ишга жалб қилолмаяпмиз, улар бу ишларга келишмайди. Талабгорлар бундай касблар учун ҳақни 30 фоизга оширишни талаб қилишмоқда, амалда эса биз 10 фоизга оширишимиз мумкин холос.
Айни пайтда киберхавфсизлик бўйича мутахассислар ҳам жуда керак бўляпти, сабаби хакерларнинг веб-сайтларга ҳужуми кўп учрамоқда. Бугунги кунда Россияда IT-мутахассисларнинг ўртача иш ҳақи 200 минг рублни ташкил этади.
РФда масофавий ишлар бозори ҳам ривожланмоқда. Дизайнерлар, лойиҳа менежерлари, координаторлар, рассомлар керак бўлаётганлиги айтилмоқда”.

Специалисты по кибербезопасности стали одними из самых востребованных в РФ
В России с начала спецоперации на Украине и введения санкций со стороны стран ЕС и США наиболее востребованы на рынке труда стали специалисты по кибербезопасности, рабочие, а также дизайнеры, менеджеры, координаторы проектов и художники, работающие удаленно. Об этом в беседе с URA.RU рассказала независимый HR-специалист Зулия Лоикова.
По её словам, дефицит на людей, работающих руками, растёт, раньше его перекрывали мигрантами, но сейчас многие из них покинули Россию. «Спрос на эти специальности сейчас увеличился и из-за роста сферы ремонта оборудования, техники, налаживания производства внутри страны. Но привлечь россиян мы не можем, так как никто не идет, гражданам нужна зарплата минимум выше на 30%, а реальное увеличение возможно максимум на 10%.Также сейчас очень востребованы специалисты по кибербезопасности, потому что за последнее время увеличилось количество хакерских атак на сайты. Средняя заработная плата у IT-специалистов составляет около 200 тысяч рублей. Было отмечено о развитии удаленной работы. Там нужны дизайнеры, менеджеры проектов, координаторы, художники».