Magadanda migrantlarga jamoat transportlarida ishlash taqiqlangani tufayli muammolar paydo bo‘ldi. Bu haqda shahar meri Yuriy Grishan ma’lum qilgan.
– Avtobuslar kamligi muammosi mavjud, odamlar bekatda uzoq vaqt kutishlariga to‘g‘ri kelyapti, jadvallar buzilmoqda. Bu muammo haqiqatan mavjud va kuchayib bormoqda. Chunki xorijlik fuqarolarni ishga qabul qilish cheklangani sababidan korxonalar juda katta kadrlar muammosiga duch kelmoqda. Bu muammoga shahardagi yo‘lovchi tashuvchi korxonalar ham, mintaqalararo yo‘lovchi tashuvlar va maktab avtobuslarida ishlaydigan yangi korxonalar ham duch kelyapti, – deydi Yuriy Grishan.
Shahar hokimi muammoni hal qilish bo‘yicha yechimni taklif qilmagan.
Magadan oblasti gubernatori Sergey Nosov 2023-yil oxirida o‘z qarori bilan jamoat transportida migrantlarning ishlashini taqiqlagan edi. Mintaqa ma’muriyatiga ko‘ra, bu taqiqning sabablari xorijlik fuqarolarning rus tilini bilmasligi va ikki katta yo‘l-transport hodisasiga sabab bo‘lgani edi.
2024-yil avgust oxirida Kolima shahar hokimiyati farmon tufayli faqatgina yo‘llardagi vaziyat yaxshilanganini ta’kidlagan. Mintaqadagi transport vazirining o‘rinbosari esa farmonni bajarish bilan bog‘liq muammolar yo‘qligini ma’lum qilgan. “ГИБДД” vakillari yetti oy davomida jamoat transporti bilan bog‘liq YTHlar soni 50%ga qisqarganini ma’lum qilgan. Taksilar bilan bog‘liq avariyalar qayd etilmagan.

В Магадане из-за запрета мигрантам водить автобусы начались проблемы с общественным транспортом. Об этом сообщил мэр города Юрий Гришан.
– Вопрос по автобусам, что их мало, приходится долго ждать на остановке, часто нарушается расписание. Есть проблема, она усугубилась сейчас тем, что ограничен прием на работу иностранных граждан и предприятия столкнулись с очень серьезной кадровой проблемой. С этой проблемой сталкиваются и перевозчики городских маршрутов, и новые предприятия, работающие на внутрирегиональных перевозках и на школьных автобусах, – сказал мэр Магадана Юрий Гришан.
Решения проблемы глава города не предложил.
Законодательный запрет на работу мигрантам в общественном транспорте своим указом ввел губернатор Магаданской области Сергей Носов в конце 2023 года. Причинами заперта в региональном правительстве назвали незнание иностранными гражданами русского языка и две резонансные аварии.
В конце августа 2024-го власти Колымы заявили, что указ лишь улучшил обстановку на дорогах в регионе. Замминистра транспорта отмечал, что «по автобусам проблем с исполнением указа нет», а в ГИБДД рассказали, что за семь месяцев количество ДТП с ними снизилось на 50%. Аварий с такси, по утверждению полицейских, за этот период не зафиксировано.