Хорижлик фуқаролар, жумладан ўзбекистонликлар учун хизматларнинг асосий қисмини рақамлаштириш  режалаштирилган.
Россия ҳукумати 2023 йилда миграция соҳасидаги ахборотни мониторинг қилиш ва қайд этишнинг ягона тизимини ишга тушириш бўйича эксперимент ўтказишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Россия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги материалларида айтилади.
Шунингдек, хорижий фуқаролар учун хизматларнинг асосий қисмини рақамлаштириш ва иммиграциядан олдинги марказларни (Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон) ташкил этиш бўйича шартномалар имзолаш режалаштирилган.
Бундан ташқари, жорий йилда Россия иқтисодиёти тармоқларининг хориж меҳнат ресурсларига бўлган эҳтиёжларини баҳолаш методикасини ишлаб чиқиш ва 2025 йилгача давлат миграция сиёсати концепциясини актуаллаштириш режалаштирилган.
Аввалроқ экспертлар Россияга зарур бўлган мигрантлар сонини ҳисоблаб чиққан эди. Тегишли тадқиқот “Новая экономическая ассоциация” журналида чоп этилди.
Унинг муаллифлари аҳоли сонини сақлаб қолиш учун мамлакатга ҳар йили 390 мингдан 1,1 миллионгача мигрантни жалб қилиш керак деган хулосага келишди.
Апрель ойи ўрталарида Россия Мигрантлар федерациясининг собиқ раҳбари Вадим Коженов миграция соҳасидаги ҳозирги вазиятда бир қатор долзарб муаммолар пишиб етилганини таъкидлади. Хусусан, унинг сўзларига кўра, гап хорижликларни миграция рўйхатидан ўтказиш муаммоси ҳақида бормоқда – мавжуд механизмлар эскирган, барча тартиб ва жараёнларни ислоҳ қилиш талаб этилади. Шу муносабат билан Коженов мигрантга алоҳида илова ёки давлат хизматлари порталидаги аккаунт орқали ўзини миграция рўйхатидан ўтказиш имкониятини беришни таклиф қилди. Бу ҳақда Sputnik Ўзбекистон ёзмоқда.

Основную часть услуг, предоставляемых иностранным гражданам, в том числе мигрантам из Узбекистана, переведут в цифровой формат.
В России в 2023 году в качестве эксперимента запустят единую систему мониторинга и учета информации в сфере миграции, следует из материалов Минэкономразвития РФ.
В цифровой формат намерены перевести основную часть услуг иностранным гражданам. Кроме того, в планах подписать соглашения по созданию домиграционных центров в Узбекистане, Таджикистане и Кыргызстане.
Также, согласно информации МЭР, в текущем году специалисты планируют разработать методику оценки потребности секторов экономики РФ в трудовых ресурсах из-за рубежа, а также актуализировать Концепцию государственной миграционной политики на период до 2025 года.
Ранее эксперты подсчитали необходимое России число мигрантов. Соответствующее исследование опубликовали в журнале “Новая экономическая ассоциация”.
Его авторы пришли к выводу, что стране для сохранения численности населения стоит ежегодно привлекать от 390 тыс. до 1,1 млн мигрантов.
В середине апреля бывший глава Федерации мигрантов России Вадим Коженов отметил, что в сложившейся ситуации в сфере миграции назревает ряд острых проблем. В частности, по его словам, речь идет о проблеме миграционного учета иностранцев – существующие механизмы устарели, все процедуры и процессы нуждаются в реформировании. В связи с этим Коженов предложил предоставить мигранту возможность самостоятельно зарегистрироваться для миграции через отдельное приложение или аккаунт на портале госуслуг. Об этом пишет Sputnik Узбекистан.