Россия Федерацияси Давлат Думасининг Мудофаа бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Юрий Швиткин 2023 йилнинг кузида Россияда сафарбарликнинг янги тўлқини бўлмаслигини айтди.
Унинг сўзларига кўра, бугунги кунда на иккинчи ёки учинчи босқич, на умумий сафарбарлик режалари йўқ.
Швиткиннинг таъкидлашича, сафарбарлик ҳақидаги гўёки чиқарилган буйруқлар сохта ва уларга ишонмаслик керак. Парламентарий фикрича, булар Украина томонининг провокацияси.
“Яна бир бор такрор айтаман: бугунги кунда сафарбарлик кутилмаяпти”, деган депутат.
Унинг сўзларини депутат Виктор Соболев қўллаб-қувватлаб: “бу йил ҳеч қандай сафарбарлик бўлмайди”, деб таъкидлаган.
Бунгача Санкт-Петербург вице-губернатори Кирилл Поляков шаҳар ҳокимияти сафарбарликнинг янги тўлқини учун зарур шарт-шароитларни кўрмаётганини айтганди.
Бир кун аввал Россия президенти Владимир Путин Шарқий иқтисодий форумнинг ялпи мажлисида Россияда янги сафарбарлик ҳақидаги саволга жавоб берди. Унга кўра, Россия қўшинларига 300 минг киши чақирилган. Бундан ташқари, сўнгги 6-7 ой ичида 270 минг киши Россия Федерацияси Қуролли Кучлари ва кўнгиллилар бўлинмаларида хизмат қилиш учун шартнома имзолаган.

Заместитель председателя комитета Государственной думы Российской Федерации по обороне Юрий Швыткин заявил, что осенью 2023 года новой волны мобилизации в России не будет.
По его словам, на сегодняшний день не предполагается ни второго, ни третьего этапа, ни всеобщей мобилизации.
Швыткин подчеркнул, что якобы выпускающиеся приказы о мобилизации носят фейковый характер, на них не стоит поддаваться. Парламентарий считает, что они являются провокациями со стороны Украины.
«Еще раз повторяю: на сегодняшний день мобилизация не предполагается», — заявил депутат.
Его слова поддержал депутат Виктор Соболев, который подчеркнул, что «мобилизации не будет в этом году точно».
До этого вице-губернатор Санкт-Петербурга Кирилл Поляков заявил, что власти города не видят предпосылок для новой волны мобилизации.
Накануне президент России Владимир Путин на пленарной сессии Восточного экономического форума ответил на вопрос о новой мобилизации в России. По его словам, в российские войска призвали 300 тыс. человек. При этом в последние 6-7 месяцев контракты на службу в Вооруженных силах РФ и добровольческих подразделениях подписали 270 тыс. человек.