Бундай хатларни Россияда таҳсил олаётган бошқа давлат фуқаролари ҳам ола бошлаган.
Июл ойи охирида Туркманистон Миллий хавфсизлик вазирлигининг 10 нафар ходими ва Ички ишлар вазирлигининг 15 нафар ходими Украина томонидан ўққа тутилган Россия аҳоли пунктларида яшовчи ўз фуқароларини вақтинча ўз ватанларига қайтишга ёки хавфсизроқ минтақаларга кўчиб ўтишга кўндириш учун Астраханга етиб келди.
Улар Туркманистоннинг Москвадаги элчихонаси ходимлари билан биргаликда меҳнат муҳожирлари ва талабалар билан учрашди, деб хабар беради “Хроника Туркменистана” нашри. Туркманларга вақтинча ўз ватанларига қайтиш ёки Россиянинг хавфсиз ҳудудларига: Татаристон ёки Астрахан вилоятига кўчиб ўтиш таклиф қилинди. У ерда Туркманистон консулликлари жойлашган бўлиб, улар ишга жойлашиш ёки талабаларни ихтисослаштирилган ўқув юртларига ўтказишда ёрдам бериши мумкин.
Ана шундай учрашувлар натижасида ўтган ҳафтада Москва ва вилоятдаги олий ўқув юртларида таҳсил олаётган 25 нафар туркманистонлик талаба Қозон-Ашхобод рейси билан ватанига қайтди.
Агар талабалар “ижобий ҳолатнинг пайдо бўлиши”дан кейин ўқишни давом эттириш ниятида бўлсалар, улар ректорга олдиндан ариза беришлари ва институтга қайта тиклаш кафолати билан хат олишлари керак. Бундай хатларни Россияда таҳсил олаётган бошқа давлат фуқаролари ҳам ола бошлаган.
Туркманистонга қайтган талабалардан бирининг сўзларига кўра, хавфсизлик кучлари ва дипломатлар уларга босим ўтказмаган. Учрашувларда жами бир неча юз нафар туркманистонлик талабалар ва Россия Федерациясининг бошқа ҳудудларига кўчиб ўтиш истагида бўлганлар иштирок этган.
Туркманистон вакилларининг учрашувлари Россиянинг бошқа ҳудудларида, хусусан, Ростовда ҳам ўтказилмоқда.
Туркманистон таълим вазири Гурбангул Атаеванинг маълум қилишича, ўтган йилнинг ёзидаги маълумот бўйича Туркманистоннинг 30,7 мингдан ортиқ фуқароси Россия олий ўқув юртларида таҳсил олган.

Такие письма уже начали получать граждане других стран, обучающиеся в России.
В конце июля 10 офицеров МНБ и 15 сотрудников МВД Туркменистана прибыли в Астрахань, чтобы уговорить своих граждан, проживающих в обстреливаемых Украиной населенных пунктах России, временно вернуться на родину или переехать в более безопасные регионы.
Вместе с сотрудниками Посольства Туркменистана в Москве они встречались с трудовыми мигрантами и студентами, сообщает «Хроники Туркменистана». Туркменистанцам предлагали либо временно вернуться на родину, либо перебраться в более безопасные регионы России: Татарстан или Астраханскую область. Там расположены консульства Туркменистана, которые могут помочь в трудоустройстве или в переводе студентов в профильные учебные заведения.
По итогам таких встреч на прошлой неделе авиарейсом Казань — Ашхабад на родину вернулись 25 туркменских студентов, которые обучаются в вузах Москвы и области.
Если студенты намерены продолжить обучение после «проявления положительной динамики», то им нужно будет заранее подать заявление на имя ректора и получить от него письмо с гарантией восстановления в институте. Такие письма уже начали получать граждане других стран, обучающиеся в России.
По словам одного из вернувшихся в Туркменистан студентов, давления на них силовики и дипломаты не оказывали. Всего во встречах участвовали несколько сотен туркменских студентов и те, кто заинтересован в переезде в другие регионы РФ.
Встречи представителей Туркменистана также проходят и в других областях России, в частности, в Ростовской.
По данным министра образования Туркменистана Гурбангуль Атаевой на лето прошлого года, в российских вузах обучается более 30,7 тыс. граждан Туркменистана.