Иқтисодчи Отабек Бакиров Россиядан келган муҳожирларнинг 5 минг нафарига Ўзбекистонда доимий яшаш ҳуқуқи берилгани тўғрисидаги саволга ойдинлик киритди.
Ўзбекистонда IT соҳаси мутахассисларига яшаш гувоҳномасини бериш мамлакатдаги IT’нинг янги сифат босқичига кўтарилиш жараёнини анча енгиллаштиради. Бу ҳақда иқтисодчи Отабек Бакиров «Kommers.uz» нашрига берган интервьюсида маълум қилди.
Отабек Бакиров Россиядан келган муҳожирларнинг 5 минг нафарига Ўзбекистонда доимий яшаш ҳуқуқи берилгани тўғрисидаги саволга ойдинлик киритган. У яшаш гувоҳномасини олишда барча соҳа мутахассисларига эмас, балки IT мутахассисларига енгиллик берилганини қайд этган. Бу ҳақда “Бугун.уз” сайти хабар берди.
«Авваламбор, менда бундай ахборотлар йўқ. Яшаш гувоҳномасини олишнинг узун, бирданига амалга ошмайдиган жараёнлари бор. Яъни яшаш гувоҳномасини олиш учун бугун келдингиз, тегишли ҳужжатларни топширдингиз, яшаш гувоҳномасига эга бўлдингиз дегани эмас. Бу анча узоқ муддатни талаб қилади…
Уруш бошлангандан кейин февраль охири март ойларининг бошларида мафкуравий жиҳатдан, бизнес нуқтаи назаридан ёки Россияда фаолиятини олиб бориш имконсиз бўлиб қолганидан биринчи оқим муҳожирлар — релокантлар ташриф буюрганди. Ўшанда Ўзбекистонга IT соҳаси мутахассисларининг 5 минг нафари кириб келгани расман айтилганди.
Ўзбекистонда IT соҳаси мутахассисларига яшаш гувоҳномасини бериш анча соддалаштирилган, бу ҳозирги оқим билан боғлиқ эмас. Қолган IT соҳасидан ташқаридаги мутахассислар тоифасида ёки бошқа меҳнат бозорининг сегментларига бундай енгилликлар берилгани йўқ.
Агарда Ўзбекистоннинг 2016 йилдан кейинги иқтисодиётини инобатга оладиган бўлсак, нолдан бошланган ва янгитдан пайдо бўлаётган иқтисодиёт сегменти — бу IT соҳаси. Нолдан бошланган, яъни пойдевори бўлмаган ва жадаллик билан ўсиб келаётган соҳалардан бири. Бунда, албатта, меҳнат бозорида IT’га бўлган ички талабнинг, ёшларда бунга нисбатан қизиқишнинг ўрни катта. Лекин янги босқичга кўтарилиш учун, янги буюртма ва талабларни олиш учун сифат жиҳатдан ҳам янги босқичга кўтарилиш керак. Биз айтаётган 5000 нафар IT мутахассиси янги сифат босқичига кўтарилиш жараёнини анча енгиллаштиради ва арзонлаштиради», — дейди Бакиров.
Эслатиб ўтамиз, апрель ойида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонни минтақавий IT марказига айлантириш вазифасини қўйганди. Августда эса Ўзбекистон IT экспорти ўтган олти ойда 4,4 бараварга ошгани маълум бўлган эди.

Экономист Отабек Бакиров внес ясность в вопрос о представлении права на постоянное проживание в Узбекистане 5 тысячам россиянам.
Выдача ВНЖ специалистам IT сферы IT в Узбекистане значительно облегчает процесс поднятия IT на новый качественный уровень.Об этом в интервью Kommers.uz сообщил экономист Отабек Бакиров.
Отабек Бакиров внес ясность в вопрос о представлении права на постоянное проживание в Узбекистане 5000 россиянам. Он отметил, что послабление в получении вида на жительство было представлено IT-специалистам, а не всем другим специалистам разных отраслей. Об этом пишет сайт “Бугун.уз”.
«Во-первых, у меня нет такой информации. Получение вида на жительство – достаточно длительный процесс, он не происходит в одночасье. То есть это не значит, что вы сегодня пришли, подали соответствующие документы и получили вид на жительство. Это займет много времени…
После начала военной операции, в конце февраля, начале марта из России хлынул первый поток иммигрантов-релокантов. Потому что ни с идеологической точки зрения,ни с точки зрения бизнеса невозможно было вести бизнес в России. Тогда официально было сказано, что в Узбекистан приехало 5000 IT-специалистов.
В Узбекистане выдача вида на жительство IT-специалистам значительно упрощена, это не связано с нынешним потоком. Никаких подобный уступок не было сделано для остальных катнегорий специалистов, не связанных IT сферой. Если брать в расчет экономику Узбекистана после 2016 года, о сфера экономики, который начинался с нуля и вновь зарождается, это IT-сектор. В этом, безусловно, большую роль играет внутренний спрос на IT на рынке труда и интерес к нему среди молодёжи.Но чтобы получить новые заказы надо подняться на новый качественный уровень. Те 5000 IT-специалистов, о которых мы говорим, значительно упростят и удешевят процесс перехода на новый уровень качества», – говорит Бакиров.
Напомним, что в апреле Шавкат Мирзиёев поставил задачу превратить Узбекистан в региональный IT-центр. В августе стало известно, что IT-экспорт Узбекистана за последние полгода вырос в 4,4 раза.