Rossiyaning ayrim hududlari 9-may kuni Gʻalaba paradini o‘tkazishdan bosh tortdi. Ikkinchi Jahon urushi tugaganining 79 yilligiga bag‘ishlangan tantanalar aynan qaysi hududlarda bekor qilindi va nima uchun?
Saratov viloyati gubernatori Roman Busargin bu yil viloyatda 9-may sharafiga Gʻalaba paradi va mushakbozlik o‘tkazilmasligini aytib, bu fuqarolar xavfsizligini ta’minlaydigan to‘g‘ri qaror ekanini ta’kidladi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, bu qaror Ulug‘ Vatan urushi qatnashchilarini tabriklashni bekor qilmaydi. Busargin bu masalada ko‘ngillilar va ijtimoiy faollar viloyat hokimiyatiga an’anaviy tarzda yordam berishini aytgan.
Qrim Respublikasida harbiy parad o‘tkazilmaydi, “O‘lmas polk” korteji ham bekor qilindi, degan viloyat rahbari Sergey Aksenov. Uning so‘zlariga ko‘ra, rasmiylar xavfsizlik nuqtai nazaridan bunday qarorga kelgan.
Aksenov, qrimliklar unutilmas sanani e’tiborsiz qoldirmasligi va faxriylarga albatta hurmat bajo keltirishini qo‘shimcha qilgan.
Rossiyaning yana olti mintaqasi Gʻalaba kunini nishonlashni bekor qilgan. Qaror ehtimoliy teraktlar va Ukraina dronlarining hujumlari xavfi tufayli qabul qilingan.
Mash telegram-kanalining ma’lumotlariga ko‘ra, Belgorod, Bryansk, Pskov, Ryazan va Kursk viloyatlarida, shuningdek, Sevastopolda paradlar va mushakbozliklar to‘xtatilgan. “O‘lmas polk” aksiyasi, xuddi Komi, Chita, Trans-Baykal o‘lkasi va Nijniy Novgorod viloyatidagidek onlayn formatda o‘tkaziladi.
Davlat Dumasi bu haqda qanday fikrda?
Davlat Dumasining Xalqaro ishlar bo‘yicha qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Svetlana Jurova Rossiyaning ayrim hududlari xavfsizlik nuqtai nazaridan 9-may kuni Gʻalaba paradini o‘tkazmaslikka qaror qilganini va mintaqa rasmiylari Ukraina Qurolli kuchlari tomonidan ehtimoliy provokatsiyalarni istisno qilmasligini tan oldi.
Moskvada parad bo‘lib o‘tadi. Mamlakat mudofaa vaziri Sergey Shoyguning xabar berishicha, unda to‘qqiz mingdan ortiq harbiy xizmatchi ishtirok etadi. Shuningdek, uning so‘zlariga ko‘ra, tadbirga aviatsiya ham jalb qilinadi.
Gʻalaba paradining yakuniy repetisiyasi 5-mayga rejalashtirilgan. Gʻalabaning 79 yilligiga bag‘ishlangan tadbir 9-may kuni Qizil maydonda bo‘lib o‘tadi.

Некоторые российские регионы отказались от проведения парада Победы на 9 Мая. В каких именно областях отменили празднование в честь 79-й годовщины окончания Великой Отечественной войны и почему?
Губернатор Саратовской области Роман Бусаргин сообщил, что парад Победы и праздничный салют в честь 9 Мая в регионе в этом году проводиться не будут. Он отметил, что это верное решение, которое обеспечит безопасность граждан.
Он добавил, что это решение не отменит поздравлений участников Великой Отечественной войны. Бусаргин допустил, что в этом деле региональным властям по традиции помогут волонтеры и общественники.
Кроме того, в Республике Крым не будет проводиться военный парад, также отменено шествие «Бессмертного полка», заявил глава региона Сергей Аксенов. По его словам, такое решение власти приняли по соображениям безопасности.
Аксенов добавил, что крымчане не будут игнорировать памятную дату и обязательно воздадут дань уважения ветеранам: в республике пройдут различные праздничные мероприятия. В завершение он подчеркнул, что Крым достойно встретит День Победы.
В то же время, как написал Mash, еще шесть регионов России отменили празднование Дня Победы. Решение принято из-за возможных терактов и атак украинских беспилотников в местах массового скопления людей.
По данным канала, от парадов и салютов отказались в Белгородской, Брянской, Псковской, Рязанской и Курской областях, а также в Севастополе. Акция «Бессмертный полк» там пройдет в онлайн-формате, как и в Коми, Чите, Забайкальском крае и Нижегородской области.
Что об этом думают в Госдуме?
Первый заместитель председателя комитета Госдумы по международным делам Светлана Журова заявила, что некоторые российские регионы решили не проводить парад Победы на 9 Мая ради безопасности. Она также допустила, что региональные власти не исключают возможных провокаций со стороны ВСУ.
Тем временем в Москве парад все же состоится. Как сообщал министр обороны страны Сергей Шойгу, в нем будут участвовать свыше девяти тысяч военных. Также, по его словам, в мероприятии задействуют авиацию.
Генеральная репетиция парада Победы запланирована на 5 мая. Само событие, посвященное 79-й годовщине победы в Великой Отечественной войне, состоится 9 мая на Красной площади.