Россиянинг бу йилги қора рўйхатини 43 мингга яқин қирғизлар тарк этишини 19 май куни   Қирғизистон Давлат миграция ишлари вакили маълум қилди.
Миграция вакилининг хабар беришича, аввалроқ қора рўйхатда турган шахслар сони 180 мингни ташкил қилган. Ҳозирда кунда бу сон 106 минг кишини ташкил қилади.
Рўйхатдаги 53 минг киши бу қора рўйхатга суд ҳукми орқали киритилган бўлиб, уларнинг орасида умрбод депортация қилинганлари ҳам учрайди.
Шунингдек, умумий ҳисобдан 43 мингга яқин кишида 3 йиллик депортация муддати тугаётганлиги сабаб, улар қора рўйхатдан чиқарилади.

В этом году из черного списка России выйдут 43 тысячи мигрантов из Киргизии.
Об этом сегодня, 19 мая, сообщил представитель Государственной службы по миграции на заседании парламентской фракции СДПК (Кыргызстан).
По его словам, ранее в черном списке находились 180 тысяч человек, однако на сегодняшний день эта цифра снижена до 106 тысяч.
Из этого числа 53 тысячи попали в черный список через суды, у некоторых из них пожизненная депортация.
Также у 43 тысяч из общего числа в этом году заканчивается срок трехлетней депортации и они будут выведены из черного списка.
Отметим, сегодня парламентская фракция СДПК заслушивает отчет правительства о миграционной ситуации в республике.