Саккиз йил ичида Москвада 4 миллионга яқин меҳнат патенти берилган.
Пойтахтда саккиз йил ичида 3,9 миллион меҳнат патенти берилган. Хорижликлардан шаҳар бюджетига шахсий даромад солиғи тушумларининг умумий ҳажми 150 миллиард рублдан ортиқни ташкил этди, деган иқтисодий сиёсат, мулк ва ер муносабатлари бўлими бошлиғининг ўринбосари Мария Василевская.
“Меҳнат патентлари тизими чет эл фуқароларига миграция қонунчилигига риоя қилиш бўйича ўз мажбуриятларини мустақил равишда бажариш, Россияда бўлиш ва ишлаш қонунийлигини таъминлаш имконини беради. Саккиз йил давомида Москвада 3,9 миллион меҳнат патенти берилган, умумий даромад миқдори. хорижликлардан олинадиган шахсий даромад солиғидан шаҳар бюджетига тушум 152 миллиард рублдан ошди”, — деб таъкидлаган  Василевская 11-Петербург халқаро юридик форумида.
Унинг сўзларига кўра, ўтган йиллар давомида, 2020 йилги пандемия йилидан ташқари, даромадлар ҳар йили ўсган.
Россияга визасиз кириб келаётган Ўзбекистон, Тожикистон, Озарбайжон ва Молдова каби давлатлар фуқаролари учун Россияда меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун патентлар 2015 йилда жорий қилинган.
Москвада патент ва барча керакли ҳужжатларни бир нуқтада бериш ва янгилаш учун қулай механизм, Кўп функцияли миграция маркази (ММЦ) жорий этилган. Хорижий фуқароларга ариза топширишдан тортиб, тиббий кўрикдан ўтиш ва рус тилини билиш учун имтиҳон топширишгача «бир дарча» режимида тўлиқ хизматлар кўрсатилади.
2015 йилнинг январь ойидан бошлаб мигрантлар учун патент нархи 1200 рублдан 4 минг рублгача оширилган эди.
2016 йилдан бошлаб нарх 5% га оширилди ва 4200 рублни ташкил қилди.
2017 йилда –  4200, 2018 йилда – 4500, 2019 йилда – 5000, 2020 йилда эса чет элликлар учун Москвада ишлаш ҳуқуқи учун тўлов миқдори 5350 рублни ташкил қилганди. Москва Иқтисодий сиёсат ва ривожланиш департаменти 2019 йилда мигрант патентларидан шахсий даромад солиғи кўринишидаги бюджет даромадлари 18 млрд. рублни ташкил этганини ёзган. Йил охирида 427 минг киши патент олган.
Кейинги йилларда ҳам патент нархи ошишда давом этди:
2021 йилда Россия пойтахтида меҳнат қилиш учун 5340 рубль тўланган бўлса, 2022 йилда 5900 рублгача оширилган.
Москва шаҳар думаси томонидан қабул қилинган тузатишларга кўра, 2023 йилдан бошлаб меҳнат патентининг нархи ойига 6600 рублгача оширилган.

Почти 4 млн трудовых патентов выдано в Москве за восемь лет.
В столице за восемь лет было выдано 3,9 млн трудовых патентов; общий объем поступлений НДФЛ от иностранцев в бюджет города составил более 150 млрд рублей, сообщила замруководителя департамента экономической политики и имущественно-земельных отношений Мария Василевская.
“Система трудовых патентов позволяет иностранным гражданам самостоятельно выполнять свои обязанности по соблюдению миграционного законодательства и обеспечивает легальность их пребывания и работы в России. За восемь лет в Москве было выдано 3,9 млн трудовых патентов, общий объем поступлений НДФЛ от иностранцев в бюджет города превысил 152 млрд рублей”, – сказала Василевская на XI Петербургском международном юридическом форуме.
По ее словам, на протяжении этих лет, за исключением па00ндемийного 2020 года, поступления демонстрировали ежегодный прирост.
Патенты на осуществление трудовой деятельности в России для граждан таких стран, как Узбекистан, Таджикистан, Азербайджан и Молдова, въезжающих в Россию в безвизовом порядке, были введены в 2015 году.
В Москве реализован удобный механизм по оформлению и продлению патента и всех необходимых документов в одной точке Многофункциональном миграционном центре (ММЦ). Иностранцам предоставляется полный комплекс услуг в режиме “одного окна” – от подачи заявления до медицинского освидетельствования и сдачи экзамена на знание русского языка.
С января 2015 года стоимость разрешения на работу – патента для мигрантов увеличена с 1200 до 4000 рублей.
С 2016 года стоимость патента была увеличена на 5% и составила 4200 рублей.
В 2017 г. – 4200, в 2018 г. – 4500, в 2019 г. – 5000, а в 2020 г. размер оплаты за право работы в Москве для иностранцев составлял 5350 руб. По данным Департамента экономической политики и развития Москвы, в 2019 году поступления в бюджет от патентов мигрантов в виде НДФЛ составили 18 миллиардов рублей. К концу года патенты получили 427 000 человек.
В последующие годы цена на патент продолжала расти:
В 2021 году за труд в столице России платили 5 340 рублей, а в 2022 году ее увеличили до 5 900 рублей.
Согласно поправкам, принятым Мосгордумой, с 2023 года стоимость трудового патента повышена до 6600 рублей в месяц.