Ҳаракат қатнови чекланган кўчаларда айрим транспорт воситаларига истисно тариқасида ҳаракатланиш учун рухсат берилади.
Самарқандда саммит ўтказилиши сабаб 10-11 ноябрь кунлари айрим кўчаларда транспорт воситалари ҳаракати вақти-вақти билан чекланади. Бу ҳақида Самарқанд ички ишлар бошқармаси хабар берди.
Қайд этилишича, Туркий давлатлар ташкилотининг I-саммити ўтказилиши муносабати билан тадбир кунлари Самарқанднинг айрим кўчаларида транспорт воситаларининг ҳаракати чекланади.
Ҳаракат қатнови чекланган кўчаларда тез тиббий ёрдам ва фавқулодда вазиятлар бўлинмалари транспорт воситаларига истисно тариқасида ҳаракатланиш учун рухсат берилади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Самарқанд аэропорти техник сабабларга кўра 8 ноябрь соат 00:01 дан 12 ноябрь 00:01 га қадар парвозлар учун ёпилиши маълум қилинганди.
11 ноябрь куни Самарқандда Туркий давлатлар ташкилотининг саммити бўлиб ўтади. Ташкилотга аъзо мамлакатлар давлат ва ҳукумат раҳбарларининг учрашуви арафасида иқтисодиёт ва ташқи ишлар вазирларининг учрашувлари бўлиб ўтади.
Ташкилотга Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон аъзо. Венгрия ва Туркманистон кузатувчи мақомига эга. Бу ҳақда Sputnik Ўзбекистан хабар қилди.

Некоторым транспортным средствам в исключительных случаях разрешено движение по улицам с ограниченным доступом.
В связи с проведением саммита в Самарканде 10-11 ноября движение транспортных средств будет время от времени ограничиваться на некоторых улицах. Об этом сообщает Самаркандское управление внутренних дел.
Отмечается, что в связи с проведением I-саммита Организации тюркских государств в дни проведения мероприятия на некоторых улицах Самарканда будет ограничено движение транспортных средств.
На улицах с ограниченным движением транспорту скорой помощи и МЧС разрешено движение в исключительных случаях.
Напоминаем, что ранее сообщалось, что аэропорт Самарканда будет закрыт для полетов с 00:01 8 ноября до 00:01 12 ноября по техническим причинам.
11 ноября в Самарканде пройдет саммит Организации тюркских государств. Накануне встречи глав государств и правительств стран-членов организации состоятся встречи министров экономики и иностранных дел.
Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан являются членами организации. Венгрия и Туркменистан имеют статус наблюдателя. Об этом пишет Sputnik Узбекистан.