2023 йил бошидан буён hh.ru сайтига Африка давлатларидан иш изловчилар 1,5 мингдан ортиқ резюмени жойлаштирган ёки янгилаган. Бу уларнинг аллақачон Санкт-Петербургда ва иш қидираётганликларини билдиради. Бу ўтган йилнинг январ-сентябрь ойларига нисбатан 2,5 баробар кўпдир, деб ёзган HeadHunter онлайн ишга қабул қилиш платформаси таҳлилчилари.
Кўпинча Африка давлатларидан келган талабгорлар ўқитувчи, савдо ёки мижозларга хизмат кўрсатиш бўйича менежер, таржимон, ҳамкорлар бўйича менежер, шунингдек дастурчи, ишлаб чиқувчи, геолог, муҳандис, колл-маркази оператори, тренер ва курьер сифатида ишлашни хоҳлашади. Ушбу мурожаат этувчиларнинг ярми 70 минг рублгача даромад олишни талаб қилмоқда, 21 фоизи 105 минг рублгача, 9 фоизи эса 175 минг рублгача даромад олишни хоҳлайди. Шимоли-ғарбий федерал округи бўйича hh.ru матбуот хизмати раҳбари Мария Бузунова изоҳлашича, “оқ ёқали ишчилар” ва муҳандислар Россия бозорида ишлаш учун тил тўсиқларига эга эмас – улар инглиз, рус ва баъзи ҳолларда француз  тилларида гапира олишади.
Шу билан бирга, африкаликларнинг улуши ҳозирги вақтда hh.ru орқали Санкт-Петербургда иш қидираётган барча хорижий фуқароларнинг атиги 4,5 фоизни ташкил қилади. Мария Бузунованинг таъкидлашича, рекрутинг компаниясининг статистикаси қурилиш объектларида ишлайдиган ишчиларни ўз ичига олмайди, чунки улар платформа орқали иш изламайдилар.
hh.ru қайд этилганидек, хорижий кучлар ёрдамида иш берувчилар кадрлар тақчиллиги билан курашмоқда. HeadHunter СЕО бош директори Дмитрий Сергиенковнинг сўзларига кўра, Африка қитъаси Россия учун яқинда ишчи кучи донорига айланади, чунки энди МДҲ давлатларидан келган муҳожирлар етарли бўлмай қолган. “Техник тараққиётга қарамай, сўнгги 60 йил ичида биз Африкадан ташқари дунёнинг барча мамлакатларида ишчи кучига бўлган талабнинг ортганини кузатдик. Шу пайтгача компаниялар бўш ўринларни бошқа мамлакатлардан келган кадрлар билан тўлдиришган, аммо ҳозир бу етарли эмас. Ҳозир дунё янги танқисликка дуч келмоқда”, – деди у.

С начала 2023 года соискатели из стран Африки разместили или обновили на hh.ru более 1,5 тыс. резюме, указав, что уже находятся в Петербурге и ищут работу. Это в 2,5 раза больше, чем в январе-сентябре прошлого года, посчитали аналитики платформы по онлайн-рекрутингу HeadHunter.
Чаще всего соискатели из стран Африки хотят работать учителями, менеджерами по продажам или работе с клиентами, переводчиками, менеджерами по работе с партнёрами, а также программистами, разработчиками, геологами, инженерами, операторами колл-центра, тренер-инструкторами и курьерами. Половина таких соискателей претендует на доход до 70 тыс. руб., ещё 21% — хотят зарабатывать до 105 тыс. руб., а 9% — до 175 тыс. руб. Как пояснила руководитель пресс-службы hh.ru по Северо-Западному федеральному округу Мария Бузунова, «белые воротнички» и инженеры не имеют языкового барьера для работы на российском рынке — они владеют английским, русским и в некоторых случаях французским языками.
При этом доля африканцев составляет всего 4,5% от всех иностранных граждан, которые ищут работу в Петербурге через hh.ru на данный момент. Мария Бузунова отметила, что в статистику рекрутинговой компании не попадают рабочие, которые задействованы на стройках, так как они не ищут работу через платформу.
Как отмечают в hh.ru, с помощью иностранной силы работодатели борются с кадровой нехваткой. По словам СЕО HeadHunter Дмитрия Сергиенкова, Африканский континент станет для России ближайшим донором рабочий силы, так как мигрантов из стран СНГ уже недостаточно. «Несмотря на технологический прогресс, последние 60 лет мы видим рост спроса на рабочую силу во всех странах мира, кроме африканских. До настоящего момента компании закрывали вакантные места кадрами из других стран, но сейчас этого недостаточно. Дефицит, с которым мир столкнулся сейчас — нечто новое», — говорил он.