Санкт-Петербургда ҳуқуқ-тартибот идоралари ўз фарзандларини қийноққа солганликда айбланаётган 30 ёшли тожикистонлик фуқарони қўлга олди. 2023 йилнинг 7 декабрида 6 ва 8 ёшли икки ўғил боланинг боғчага бармоқлари куйган ҳолда келганидан сўнг мудира полицияга мурожаат қилган. Гуруҳ тарбиячисига болалар  уларнинг ўз онаси газ горелкаси устида бармоқларини ушлаб турганини айтишган. Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 116-моддаси (“тан жароҳати етказиш”) билан гумон қилинувчи сифатида қўлга олинган аёлга нисбатан жиноят иши қўзғатилган. У вақтинча изоляторда сақланмоқда.
Дастлабки маълумотларга кўра, болаларнинг онаси сумкасидан пул йўқолганини билиб қолган. Болалар пулни олганликларини тан олишган, бироқ уни йўқотиб қўйганликларини айтишган. Ўғирлик учун камар билан берилган жазодан сўнг, кичик ўғил пулни ўз ўртоғига берганини айтган.
Ғазабланган аёл болаларига “ўғирлик ёмон ишлиги”ни билдириб қўйиш учун уларнинг қўллларини газ плитаси устида ушлаб турган. Сўроқ пайтида у ўз айбига иқрор бўлди ва пушаймонда эканлигини билдирган.
Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 116-моддасига кўра, жисмоний оғриқ келтирган, аммо оғир оқибатларга олиб келмаган бундай ҳаракатлар мажбурий меҳнат, ахлоқ тузатиш ишлари, озодликни чеклаш, мажбурий меҳнат ёки ҳибсга олиш каби турли хил чоралар билан жазоланиши мумкин.

В Санкт-Петербурге правоохранительные органы задержали 30-летнюю гражданку Таджикистана, обвиняемую в истязании своих детей. Инцидент произошел 7 декабря 2023 года, когда двое мальчиков в возрасте 6 и 8 лет появились в детском саду с обожженными пальцами.
Заведующая детским садом в Кировском районе обратилась в полицию, сообщив о травмах у детей. Воспитательница группы увидела ожоги на руках мальчиков и, согласно их рассказу, их мать удерживала их пальцы над газовой конфоркой. Уголовное дело по статье 116 УК РФ (“Побои”) было возбуждено против женщины, которую задержали как подозреваемую. Она временно будет содержаться в изоляторе.
По предварительным данным, мать обвиняемой обнаружила кражу денег из своей сумки. Дети признались, что взяли деньги, но утверждали, что потеряли их. После первого наказания ремнем за кражу, матери стало известно, что деньги были потрачены и отданы другу младшим сыном.
В состоянии ярости и, как утверждает сама обвиняемая, в аффекте, она поднесла руки детей к газовой конфорке, надеясь, что этот опыт поможет им запомнить, что красть неправильно. В ходе допроса она признала свою вину и выразила глубокие раскаяния.
Согласно статье 116 УК РФ, подобные действия, которые вызвали физическую боль, но не привели к серьезным последствиям, могут быть наказаны различными мерами, такими как обязательные работы, исправительные работы, ограничение свободы, принудительные работы, арест или лишение свободы.