Саратов вилоятида фирибгарликда гумон қилинаётган меҳнат муҳожири қўлга олинди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлигининг вилоят бошқармаси маълум қилмоқда.
Россияга ишлаш учун келган ўзбекистонлик Самарада яшаган. Телефон фирибгарлари у билан боғланиб, ҳамкорлик қилишни таклиф қилишган. У рози бўлади. Қаллоблар қурбонлардан “қариндошингиз бахтсиз ҳодисага учради” схемаси бўйича пул ундиришган. Муҳожирнинг вазифаси алданганлардан пул олиб, шерикларига етказиш эди. Ҳозиргача қанча фуқаро муттаҳамларга пул бергани номаълумлигича қолмоқда.
Пугачев шаҳрида яшовчи аёл ҳам фирибгарларнинг ҳийласига тушиб қолишига сал қолди. Телефон орқали фирибгарлар аёлга бахтсиз ҳодисага унинг танишлари сабабчи эканлигини айтишган. Уларга нисбатан жиноий иш қўзғатмаслик учун курьерга 400 минг рублга яқин пул бериб юбориш керак эди. Фуқаро аввалига рози бўлган, бироқ орадан бироз вақт ўтгач, ўз уйига кираверишда “Фирибгарлардан эҳтиёт бўлинг!” ёзувига дуч келиб қолган. Шунда аёл уни чув туширмоқчи бўлишаётганини билиб қолиб, полицияга қўнғироқ қилган.
Натижада курьер қўлга олинди (эркак пулни олишга муваффақ бўлдими ва қандай шароитда қўлга тушди, маълум қилинмаган). Полиция жиноий иш очди.
Муҳожирлар билан бундай воқеалар кўп бўлиб турадими? Танишларингиз орасида шунга ўхшаш жиноятга ўралашиб қолганлар борми? Бундай аҳволга тушиб қолмаслик учун нима қилиш керак деб ўйлайсиз?

В Саратовской области задержали трудового мигранта, которого подозревают в мошенничестве. Об этом сообщили в региональном управлении МВД.
Мужчина приехал в Россию на заработки и жил в Самаре. С ним связались телефонные аферисты и предложили сотрудничество. Тот согласился. Злоумышленники выманивали у жертв деньги по схеме “ваш родственник попал в ДТП”. Задачей иностранца было забирать деньги у обманутых и передавать их сообщникам. Однако пока что неизвестно, сколько граждан отдали деньги злоумышленникам.
На уловку аферистов едва не попалась жительница города Пугачев. Некоторое время назад телефонные мошенники рассказали женщине, что виновниками ДТП стали ее знакомые. Чтобы на них не завели уголовное дело, надо было передать курьеру около 400 тысяч рублей. Гражданка сначала согласилась, а через какое-то время у себя же дома наткнулась на памятку “осторожно, мошенники!”. Горожанка поняла, что ее пытаются обмануть, и вызвала полицию.
В результате курьера задержали (успел ли мужчина забрать деньги и при каких обстоятельствах его поймали, в ведомстве не рассказали – ред.). Полицейские возбудили уголовное дело.
Много ли случаи подобного рода среди мигрантов? Есть ли у вас знакомые, связанные с подобными правонарушениями? Что надо делать, чтобы избежать подобной ситуации?