Мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилди.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ҳамда ДХХнинг Сирдарё вилояти бошқармалари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, муқаддам товламачилик ва бошқа жиноятлари учун судланган О.А. фуқаро Б.Ж.нинг ишончига кириб, Б.Ж. ва унинг турмуш ўртоғини танишлари ёрдамида 40 000 АҚШ доллари эвазига Америка Қўшма Штатларига юборишини ваъда қилиб, олдиндан 12 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело.
Ранее судимый за вымогательство и другие преступления О.А. был задержан на оперативном мероприятии, организованном Управлением при Генеральной прокуратуре и управлениями СГБ по Сырдарьинской области. Гражданин вошел в доверие Б.Ж. и обещал   отправить его семью в Соединенные Штаты за 40 000 долларов с помощью знакомых. Он был задержан с вещественными доказательствами, получив 12 000 долларов вперед.
В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по ст. 168 (мошенничество) и ст. 28, 211 (дача взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводятся следственные действия.