“Грузавтотранс” миллий юк автомобил транспорти ассоциацияси президенти Владимир Матягин агар муҳожирларга мазкур соҳада ишлаш тақиқланса, мавжуд кадрлар етишмовчилиги янада кучайиб бориши ва соҳа тўхташи мумкинлигини айтди.
Бу «Справедливая Россия – За правду» фракциясининг бир гуруҳ депутатлари, жумладан, Сергей Миронов, Олег Нилов, Яна Лантратова, Михаил Делягин Давлат Думасига мигрантларнинг автомобил ташиш ва шаҳар/минтақа транспорти, шунингдек, мактабларда, дорихоналарда, касалхоналарда, таксиларда, стационар бўлмаган савдода ишлашини тақиқловчи қонун лойиҳасини тақдим этишига жавоб сифатида айтилди.
Парламент аъзоларининг иддаосича, “энг нозик ижтимоий тармоқлар” малакасиз ишчилардан халос бўлиб, бўш иш ўринларига Россия Федерацияси фуқаролари қабул қилиниши керак экан.
“Бугунги кунда юк ташишда ҳайдовчилар етишмаслиги қарийб 20 фоизни ташкил этади. Бунга СВО зонасига кўплаб ҳайдовчилар жалб қилингани ва йиллар давомида ҳайдовчилик касбини оммалаштиришга етарлича эътибор берилмагани таъсир кўрсатди. Шуни ҳисобга олиб, чет эл фуқароларига ишлашни тақиқлаш нотўғри. Депутатлар кўпинча ҳайбаракаллачиликка зўр беришади, лекин ташувчилар бу қонунларни қандай амалга оширади? Аксинча, одамлар мамлакатга келиши учун тизимни либераллаштиришимиз керак. Ҳозир ҳайдовчининг маоши 200-250 минг рублни ташкил қилади, бироқ одам топиш қийин. Ким билан ишлаймиз? Иқтисодиёт тўхтайди, – деб норозилигини билдирган Матягин.
Ассоциация президентининг сўзларига кўра, таклиф этилаётган тақиқ мигрант ҳайдовчиларнинг гўёки, бахтсиз ҳодисаларга кўпроқ дучор бўлаётгани ҳақидаги статистик маълумотларга асосланган экан, бироқ бундай маълумот мавжуд эмас.
“Мамлакатимизда муаммонинг моҳиятини тушуниб, амалдаги қонунларни ишга солишдан кўра, тақиқлаш осонроқ. Шов-шувли бахтсиз ҳодисалардан сўнг улар мигрантларни айблай бошлашади, аммо ҳеч ким ким кўпроқ қоида бузганлиги ҳақида статистик маълумот беролмайди. Агар қонун хорижликларни қатъий тартибга солса, ўқитиш ва ҳайдовчилик мактаблари тизими пайдо бўларди, ўшанда мигрантлар ҳам худди Россия фуқаролари каби бахтсиз ҳодисаларга камроқ дучор бўларди”, — дейди Матягин.

Президент национальной ассоциации грузового автомобильного транспорта «Грузавтотранс» Владимир Матягин в беседе с НСН сообщил, что если мигрантам запретить работать в отрасли, то существующий дефицит кадров обострится еще сильнее, и отрасль может встать.
Ранее сегодня группа депутатов от фракции «Справедливая Россия – За правду», в том числе Сергей Миронов, Олег Нилов, Яна Лантратова, Михаил Делягин, внесла в Госдуму законопроект о запрете мигрантам работать автомобильных грузоперевозках и в городском/региональном транспорте, а также в школах, аптеках, больницах, такси, нестационарной торговле. Парламентарии утверждают, что «наиболее чувствительные социальные сферы» избавятся от неквалифицированных работников. Освободившиеся же рабочие места займут граждане РФ.
«Сегодня нехватка водительского состава составляет в грузоперевозках порядка 20%. На это повлияло то, что в зону СВО было привлечено большое количество водителей и что на протяжении многих лет не уделялось должного внимания популяризации профессии водителя. С учетом этого неправильно запрещать иностранным гражданам работать. Депутаты часто хотят запустить какую-то идею, хайпануть, а как перевозчикам потом эти законы исполнять? Нам, наоборот, надо либерализовать систему, чтобы люди могли приехать в страну. Сейчас зарплата водителя 200-250 тысяч рублей, людей сложно найти. С кем мы будем работать? Экономика встанет», — возмутился Матягин.
По словам президента ассоциации, предлагаемый запрет не основан на статистике того, что мигранты-водители чаще попадают в ДТП, так как ее не существует.
«У нас в государстве проще запретить, чем разобраться в сути проблемы и сделать так, чтобы уже имеющиеся законы работали. После резонансных аварий начинают на мигрантов грешить, но статистику же никто не вел – кто больше нарушает. Если бы закон жестко регламентировал иностранцев, была бы система обучения и автошкол, тогда бы мигранты меньше попадали в аварии, так же, как и российские граждане», — считает Матягин.