Samarqandda sud SSSRni “tiklash”ga urinishda ayblangan 74 yoshli shaxs ishi bo‘yicha qaror chiqardi. Qarorga ko‘ra, mazkur fuqaro turli platformalar, jumladan, «Uzbekistan SSR/SSSR» Telegram guruhidan foydalangan holda Sovet Ittifoqini tiklash haqidagi g‘oyalarni faol ravishda targ‘ib qilgan. Bu guruhda u O‘zbekiston mustaqilligi go‘yoki haqiqiy emasligi, SSSR de-yure parchalanmagani, sobiq respublikalar tez orada yana birlashishini ta’kidlagan materiallarni chop etgan.
Tergov shuni ko‘rsatdiki, sudlanuvchi Rossiya fuqarosi Oleg Turishkinning ma’ruzalariga berilib ketgan, 2021-yilda undan “SSSR fuqarosi” sertifikatini olgan va Ittifoqni tiklash g‘oyalarini ilgari sura boshlagan. U tarqatgan materiallarda O‘zbekiston davlat tuzumini noqonuniy usullardan foydalangan holda o‘zgartirishga chaqiriqlar borligi ekspertiza tomonidan tasdiqlangan.
Sud fuqaroni Jinoyat kodeksining 159-moddasi 1-qismi (O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy tuzumiga tajovuz) bilan aybdor deb topib, uch yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinladi. Shuningdek, unga nazorat organlarining ruxsatisiz yashash joyini o‘zgartirishi, Samarqand viloyatidan tashqariga chiqishi va internetdan foydalanishi taqiqlangan.
Shuni ham ta’kidlash lozimki, internet provayderlari va kabel televideniyesi kompaniyalari tomonidan taqdim qilinayotgan xorijiy telekanallarining aksariyati Rossiyaga aloqador. Targ‘ibotni faol olib boradigan bunday kanallarni doimiy ravishda tomosha qilish fuqarolarni mafkuraviy ta’sir va dezinformatsiyalarga qarshi himoyasiz qoldirishi mumkin.

В Самарканде суд вынес решение по делу 74-летнего мужчины, обвиняемого в попытке «восстановления» СССР. Согласно постановлению, данный гражданин активно продвигал идеи восстановления Советского Союза на различных платформах, включая телеграм-группу «Uzbekistan SSR/SSSR». В этой группе он публиковал материалы, утверждая, что независимость Узбекистана якобы является ненастоящей, что СССР де-юре не распался, и что бывшие республики вскоре снова объединятся.
Следствие показало, что подсудимый попал под влияние лекций российского гражданина Олега Туришкина, получил у него в 2021 году сертификат «гражданина СССР» и начал продвигать идеи восстановления Союза. Экспертиза подтвердила, что в материалах, распространяемых подсудимым, содержались призывы к незаконному изменению государственного строя Узбекистана.
Суд признал гражданина виновным по части 1 статьи 159 Уголовного кодекса (Посягательство на конституционный строй Республики Узбекистан) и приговорил его к ограничению свободы на три года. Кроме того, ему запрещено менять место жительства, выезжать за пределы Самаркандской области и пользоваться интернетом без разрешения надзорных органов.
Также стоит отметить, что большинство иностранных телеканалов, предоставляемых интернет-провайдерами и кабельными телевизионными компаниями, связаны с Россией. Постоянный просмотр таких каналов, активно занимающихся пропагандой, может оставить граждан беззащитными перед идеологическим влиянием и дезинформацией.