Vazirlik maʼlumotlariga koʻra, Grigoryev bilan “ikki mamlakat o‘rtasidagi turli yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirish masalalariga” bag‘ishlangan uchrashuv 26 aprel kuni boʻlib oʻtgan.
Uchrashuvda tojikistonliklarining so‘nggi bir necha hafta ichida Rossiya Federatsiyasi davlat chegarasini kesib o‘tishda duch kelgan qiyinchiliklari ham muhokama qilingan. Elchining eʼtiboriga tojik fuqarolarining Rossiyaga kirishini rad etish boʻyicha ko‘p tarqalgan asossiz holatlar haqida aytilgan.
25 aprel kuni Asia Plus nashri Qozog‘istonning Janubiy Ural viloyati va Rossiyaning Orenburg viloyati chegarasidagi “Sagarchin” nazorat-o‘tkazish punktida yuzlab Tojikiston fuqarolari bir necha kundan beri qolib ketgani haqida xabar bergan. Bir necha kishi jurnalistlarga video va audio xabarlar yo‘llab, 22 apreldan buyon Tojikiston davlat raqamlariga ega 180 ga yaqin avtomobil Rossiya Federatsiyasiga kiritilmagani uchun nazorat-o‘tkazish punktlarida turganini aytishgan.
Tojikiston fuqarolari ham chegaradagi so‘roq va tekshiruvlardan shikoyat qilgan. Ularga ko‘ra, chegarachilar texnik nosozliklarni sabab qilib ko‘rsatishgan, lekin 14 yoshgacha bo‘lgan bolalar va 60 yoshdan oshgan kattalarga navbatsiz chegaradan o‘tishga ruxsat berilgan.
Moskva yaqinidagi Crocus City Hall konsert zalida sodir etilgan teraktdan keyin Tojikiston Mehnat vazirligi Rossiyadan mehnat muhojirlarining chiqib ketishini qayd etdi, degan rahbar oʻrinbosari Shaxnoza Nodiriy. Uning soʻzlariga koʻra, Tojikiston fuqarolariga nisbatan “maishiy darajadagi” tazyiqlar, tahdidlar koʻpaygan.

Представители министерства иностранных дел Таджикистана обсудили с послом России в республике Семеном Григорьевым сложности, с которыми в последнее время сталкиваются граждане страны при пересечении границы РФ.
Как сообщили в ведомстве, встреча с Григорьевым прошла 26 апреля. Она была посвящена «вопросам дальнейшего укрепления и расширения взаимодействия двух стран в различных направлениях».
В ходе встречи также были обсуждены сложности, с которыми в последние несколько недель сталкиваются граждане республики Таджикистан при пересечении государственной границы РФ. До сведения посла была доведена обеспокоенность таджикской стороны приобретшими массовый характер необоснованными случаями отказа во въезде в Россию граждан Таджикистана.
25 апреля издание Asia Plus сообщило, что сотни граждан Таджикистана на несколько дней застряли на контрольно-пропускном пункте «Сагарчин» на границе Южно-Уральского региона Казахстана и Оренбургской области России. Несколько человек прислали журналистам видео и аудиосообщения, рассказав, что с 22 апреля около 180 автомобилей с таджикскими номерами стоят на КПП, поскольку их не впускают в РФ.
Граждане Таджикистана также жаловались на допросы и проверки на границе. По их словам, пограничники ссылаются на технический сбой, но пропускают через границу детей до 14 лет и взрослых старше 60 лет без очереди.
После теракта в подмосковном концертном зале «Крокус Сити Холл» министерство труда Таджикистана зафиксировало отток трудовых мигрантов из России, рассказывала замглавы Шахноза Нодири. По ее словам, министерство зафиксировало притеснения граждан Таджикистана «на бытовом уровне», а также само получало угрозы.