Россия қамоқхоналарида сақланаётган Марказий Осиёдан келган маҳбус аёлларга пул эвазига Украинада ишга таклиф қилингани ва судланганлиги олиб ташланиши ҳақида ҳам хабарлар бор.
Россиядаги вазият ёмонлашганига қарамай, бу давлатга бораётган тожикистонликлар сони ортиб бормоқда. Россия фуқаролигини олганлар сони рекорд даражага етди.
Украинадаги уруш туфайли Россиядаги вазиятнинг ёмонлашиши ҳам бу мамлакатга тожикистонликларнинг ташрифи кўпайишига тўсиқ бўлмаяпти. 2022 йилда Тожикистондан Россияга кетган эркак муҳожирлар сони 207 фоизга ошган ва 2013 йилдаги рекорд кўрсаткичга деярли тенглашган.
Сўнгги 7 йил ичида Россия фуқаролигини олган тожикистонликлар сони 6,5 баробарга ошди
Шунингдек, аёллар миграцияси ҳам ўсиб бормоқда. Тожикистон Республикаси ҳукумати ҳузуридаги Хотин-қизлар ва оила ишлари бўйича қўмита маълумотларига кўра, 2022 йилда муҳожир аёллар сони икки баравардан кўпроқ ошиб, 121 минг 162 нафарни ташкил қилган, бу ўтган йилга нисбатан 71 минг 988 нафарга кўпдир.
Россиядаги тожик муҳожирлари ҳуқуқлари ҳимоячиси Каримжон Ёровнинг фикрича, улар ишлаш учун боришлари мумкин бўлган давлатни танлаш имконияти чекланган.
“Масалан, бошқа давлатларга бориш учун уларга виза керак, шунинг учун улар Россияга боришга мажбур. Бугун Россия-Украина уруши туфайли нархлар кўтарилганига қарамай, мамлакатда меҳнат муҳожирлари сони камайгани йўқ”, — дейди Ёров.
Унинг қўшимча қилишича, Россия илк бор сафарбарлик эълон қилганида, Россия фуқаролигига эга бўлган тожик фуқароларининг салмоқли қисми Тожикистон ёки бошқа давлатларга қочиб кетган. Аммо вазият барқарорлашганидан кейин улар Россияга қайтишди.
Тожик муҳожирларининг аксарияти умидсизликдан пул топиш учун Россияга кетаётганини тан олади. 28 ёшли Аҳмад Назаров сафарбарлик эълон қилинишидан бироз аввал Россияга жўнаб кетган. Унинг сўзларига кўра, у Тожикистонда иш тополмаган ва шунинг учун Россияга кетишга мажбур бўлган.
“Мен ўз юртимда ишлашни хоҳлардим, лекин 100-150 доллар маош билан оилани боқишнинг иложи йўқ эди. Россияга ишлаш учун кетишга мажбур бўлдим”, – дейди у.
Бироқ, кўплаб муҳожирлар сўнгги пайтларда Россияда хавфлар ниҳоятда ўсиб бораётганини тушунишмоқда.
Хатлон вилоятининг Левакант шаҳрида яшовчи Алиакбар ҳам сафарбарлик эълон қилинганидан сўнг Россиядан Тожикистонга қайтган. Аммо унинг хотини ва болалари Россияда қолишган.
Алиакбарнинг айтишича, у Россия фуқаролигига эга ва у ерда узоқ йиллар ишлаган. У сафарбарлик туфайли Россиядан қочиб кетганини айтади.
Алиакбарнинг рафиқаси ва болалари Тожикистон фуқаролигига эга эмаслиги ва элчихонадан Тожикистон паспортини ололмагани учун Россиядан чиқиб кета олмайди. У уларнинг хавфсизлигидан хавотирда ва имкон қадар тезроқ Россияни тарк этишларини истайди.
Россия Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, “уруш” йили бўлган 2022 йилда Россия паспортини олган Тожикистон фуқаролари сони 60 фоизга ошган.
Мутахассисларнинг фикрича, тожикистонликлар Россия фуқаролигини танлашига бу уларга яхшироқ ҳаёт кечириш имконини беради, деб ҳисоблаши сабаб бўлмоқда.
Гарчи Россия паспортининг мавжудлиги рўйхатга олиш, патент олиш ва вақтдан ташқари харажатларни талаб қиладиган бошқа бюрократик масалаларни ҳал қилса-да, бу тожикистонликлар Россияга фуқаролигисиз ҳам бориб  ишлаш имкониятидир.
Бироқ, Россияда Украина билан урушга Россия паспортини олган муҳожирларни жалб қилиш ҳақида чақириқлар бўлмоқда. Хусусан, яқинда бу ҳақда Россия Федерацияси Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикин гапирди.
Аввалроқ Россия Давлат думаси депутати Михаил Матвеев тожикистонликларни фронтга жўнатиш зарурлигини аниқ айтган эди.
“Нима учун ҳар йили Россия фуқаролигини олиш учун Марказий Осиёдан эркаклар дивизиялари келади (фақат шу йилнинг биринчи чорагида руслар 45 минг тожикистонга кўпайган), лекин биз уларни фронтда кўрмаяпмиз?” – деган эди Михаил Матвеев.
Унинг қўшимча қилишича, у айни пайтда қонунчиликни ўрганиб, унга ўзгартиришлар тайёрламоқда.
ОАВ хабарларига кўра, аллақачон Марказий Осиёдан юзлаб муҳожирларнинг Украинанинг босиб олинган ҳудудларига ишлашга жалб қилинган фактлари мавжуд.
Ҳуқуқшунос Ойнихол Бобоназарова бу каби маълумотлардан хавотир билдиради ва бу Тожикистон иқтисодиётига жиддий таҳдид солади, деб ҳисоблайди.
У, Тожикистонда аёллар миграциясининг кучайишининг олдини олиш учун аёлларга ҳам имконият ва шарт-шароитлар яратиб беришни таклиф қилган.
“Масалан, аксарият мамлакатларда компаниялар аёлларни иш билан таъминласа, солиқлардан озод қилинади ёки ҳукумат аёлларга ўз бизнесини бошлашга ёрдам бериш учун аёлларга беш йилгача фоизсиз кредитлар таклиф қилади ва у  аста-секин кредитни тўлаши мумкин. Яъни бу аёллар миграциясини камайтириш йўлларидан бири”, – дейди Ойнихол Бобоназарова.
У Тожикистон фуқаролари, жумладан, аёлларнинг Украинага чиқиб кетишининг олдини олиш мақсадида Тожикистон Ташқи ишлар вазирлиги ва Россия Мудофаа вазирлиги ўртасида музокаралар ўтказишни таклиф қилмоқда.
Тожикистонлик бошқа бир эксперт Абдумалик Қодиров ҳам Россия-Украина уруши даврида  Россия қамоқхоналаридаги тожикистонлик аёлларнинг Украинанинг босиб олинган ҳудудларида  ёлланиб ишлашини катта хавф деб билади. У маҳбуслар, айниқса Марказий Осиёдан келганларнинг ҳуқуқлари ҳурмат қилинмаслигини таъкидлайди.
Қодировнинг фикрича, Тожикистон бундай вазиятнинг олдини олиш учун бир қатор чоралар кўриши мумкин.
“Биринчидан, Тожикистон ҳукумати ўз фуқароларига урушда қатнашиш ҳақидаги чақириқларга қулоқ солмасликка расман мурожаат қилиши мумкин”, – дейди Қодиров.
Шунингдек, у тожикистонлик аёллар ишлаётган айрим ҳудудларда тўғридан-тўғри можаролар бўлмаса-да, улар ҳаво ҳужуми қурбони бўлиш хавфи борлигини ҳам қайд этади.
Расмийлар, шунингдек, Тожикистон фуқароларини бундай чақириқлар хавфидан огоҳлантириш ва ўз ҳаётини хавф остига қўймаслик учун яқинлари Россия қамоқхоналарида бўлган ҳар қандай одам билан боғланиш учун оммавий ахборот воситаларидан фойдаланиши мумкин.
Тожикистон ҳукумати хориждаги меҳнат миграциясини камайтириш бўйича махсус давлат дастурлари ишлаб чиққани ва амалга оширилаётганини айтади. Уларнинг мақсади фуқароларни мамлакат ичида иш билан таъминлаш, замонавий меҳнат бозори талабларига жавоб берадиган мутахассисларни тайёрлашдан иборат.
Хусусан, ўтган йили Тожикистоннинг собиқ меҳнат, миграция ва аҳоли бандлиги вазири Ширин Амонзода “2040 йилгача бўлган даврда самарали бандликни ривожлантириш концепсияси” ишлаб чиқилгани ҳақида хабар берган эди.
Унга кўра, мамлакат фуқаролари учун 100 мингта янги иш ўрни яратилиши кутилмоқда. Қайд этилишича, биринчи навбатда ўз ватанига қайтган меҳнат муҳожирлари учун иш ўринлари яратиш кўзда тутилган.

Есть факты, когда женщинам-заключенным из Центральной Азии, находящимся в российских тюрьмах, предлагают работу в Украине в обмен на деньги и снятие судимости.
Несмотря на ухудшение ситуации в России, растет число таджикистанцев, которые выезжают в эту страну. Число людей, получающих российское гражданство достигло рекордного значения.
Ухудшение ситуации в России из-за войны в Украине не повлияло на привлекательность этой страны для таджикистанцев. В 2022 году количество мигрантов-мужчин, уезжающих из Таджикистана в Россию, выросло на 207% и практически сравнялось с рекордным показателем 2013 года.
В 6,5 раз выросло количество таджикистанцев, получающих российское гражданство за последние 7 лет
Заметим, что также растет и женская миграция. По данным Комитета по делам женщин и семьи при Правительстве РТ, число мигранток в 2022 году увеличилось более чем в два раза и составило 121 162 человека – на 71 988 человек больше, чем в прошлом году.
Каримжон Ёров, защитник прав таджикских мигрантов в России, считает, что у последних ограничены возможности выбора стран, куда они могут выехать на заработки.
«Например, им необходимы визы, чтобы поехать в другие страны, поэтому они вынуждены ехать в Россию. Сегодня, несмотря на рост цен из-за российско-украинской войны, число рабочих-мигрантов в стране не уменьшилось», — говорит Ёров.
Он добавляет, что когда Россия впервые объявила о мобилизации, значительная часть граждан Таджикистана, имеющих российское гражданство, бежала в Таджикистан или другие страны. Но они вернулись в Россию после того, как ситуация стабилизировалась.
Большинство таджикских мигрантов признаются, что едут на заработки в Россию от безысходности. 28-летний Ахмад Назаров уехал в Россию незадолго до объявления о мобилизации. По его словам, в Таджикистане он не нашел работу и поэтому вынужден был уехать в Россию.
«Я хотел бы работать у себя в стране, но с зарплатой в 100-150 долларов содержать семью было невозможно. Был вынужден уехать на заработки в Россию», – говорит он.
Тем не менее, многие мигранты понимают, что риски в России в последнее время невероятно выросли.
Житель Леваканта в Хатлонской области Алиакбар тоже вернулся из России в Таджикистан после объявления мобилизации. Но его жена и дети остались в России.
Алиакбар говорит, что имеет российское гражданство и работал там много лет. По его словам, он бежал из России из-за мобилизации.
Жена и дети Алиакбара не могут покинуть Россию, потому что у них нет таджикского гражданства и они не могут получить таджикский паспорт в посольстве. Он беспокоится об их безопасности и хочет, чтобы они как можно скорее покинули Россию.
По данным МВД России, в 2022, «военном», году число таджикских граждан получивших российские паспорта выросло на 60%.
По мнению экспертов, таджикистанцы выбирают российское гражданство потому, что считают, что оно дает доступ к более качественной жизни.
В первую очередь, это доступ к работе, ради которой таджикистанцы отправляются в Россию даже без гражданства. Хотя наличие российского паспорта решает их проблему с регистрацией, получением патента и другими бюрократическими вопросами, которые кроме времени требуют и затрат.
Однако в России уже звучат призывы привлекать мигрантов из Центральной Азии, получивших росийские паспорта на войну с Украиной. В частности, об этом недавно говорил глава Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин.
Ранее депутат Государственной думы России Михаил Матвеев прямо заявил о необходимости отправлять таджиков на фронт.
«Почему из Средней Азии в Россию ежегодно прибывают дивизии мужчин получать российское гражданство (только за первый квартал этого года россияне приросли на 45 тыс. таджиков), но мы не видим их на фронте?» – заявил Михаил Матвеев.
Он добавил, что в настоящее время занимается изучением законодательства и готовит поправки.
Между тем, по данным СМИ, уже есть факты привлечения сотен мигрантов из Центральной Азии на работу в оккупированных территориях Украины.
Также есть факты, когда женщинам-заключенным из Центральной Азии, находящимся в российских тюрьмах, предлагают работу в Украине в обмен на деньги и снятие судимости.
Юрист Ойнихол Бобоназарова выражает обеспокоенность подобной информацией и считает, что это представляет серьезную угрозу для экономики Таджикистана.
Она предлагает, чтобы Таджикистан также предоставил возможности и условия для женщин, чтобы предотвратить рост женской миграции.
«Например, в большинстве стран компании освобождаются от налогов, если они нанимают женщин, или правительство предлагает ряд беспроцентных кредитов для женщин на срок до пяти лет, чтобы помочь женщинам открыть свой бизнес, а кредит она могла бы вернуть постепенно. То есть это один из способов снижения миграции женщин», – говорит Ойнихол Бобоназарова.
Она предлагает провести переговоры между МИД Таджикистана и оборонным ведомством России, чтобы предотвратить выезд граждан Таджикистана, в том числе женщин, в Украину.
Абдумалик Кадыров, другой эксперт из Таджикистана, также считает большой опасностью вербовку таджикских женщин в российских тюрьмах и работу на оккупированных территориях Украины во время российско-украинской войны. Он подчеркивает, что права заключенных, особенно заключенных из Центральной Азии, не соблюдаются.
Кадыров считает, что Таджикистан может предпринять ряд шагов для предотвращения подобной ситуации.
«Во-первых, таджикское правительство может официально обратиться к своим гражданам с призывом не прислушиваться к любым призывам участвовать в войне», – говорит Кадыров.
Он также отмечает, что, хотя в некоторых районах, где работают таджикские женщины, прямых конфликтов нет, у них все равно есть риск стать жертвами воздушной атаки.
Власти также могут использовать средства массовой информации, чтобы предупреждать граждан Таджикистана об опасностях таких призывов и связываться со всеми, чьи близкие находятся в российских тюрьмах, чтобы они не рисковали своей жизнью.
Власти Таджикистана заявляют, что разработали и реализуют специальные государственные программы в целях сокращения трудовой миграции за границу. Их цель – обеспечить граждан работой внутри страны и подготовить специалистов, отвечающих требованиям современного рынка труда.
В частности, в прошлом году Ширин Амонзода, бывший министр труда, миграции и занятости населения Таджикистана, сообщила, что разработана «Концепция развития продуктивной занятости на период до 2040 года».
Согласно ей ожидается, что должно быть создано 100 тысяч новых рабочих мест для граждан страны. Отмечалось, что в первую очередь планируется создать рабочие места для возвращающихся на родину трудовых мигрантов.