Мухолифатдан президентликка номзоднинг 28 май куни бўлиб ўтадиган сайловларнинг иккинчи босқичи арафасида Президент Эрдўғонга қарши баёнотлари интернетда турли муносабатларга сабаб бўлди.
Туркия мухолифати етакчиси ва президентликка номзод Камол Қиличдорўғли 28 май куни бўлиб ўтадиган сайловнинг иккинчи босқичида ғалаба қозонса, «10 миллион қочқин»ни уйига жўнатишга ваъда берди, чунки у миллатчилар овозини қўлга киритиш ва Президент Ражаб Тоййиб Эрдўғонни мағлуб этиш мақсадида мигрантларга қарши курашни кескинлаштириш ниятида.
Олти партиядан иборат мухолифат альянси номзоди Қиличдорўғли, ҳукуматни 10 миллион «ноқонуний» муҳожирнинг мамлакатга киришига рухсат берганликда айблади.
Иқтисодчи ва кўп йилдан буён мухолиф партия аъзоси бўлган бу амалдор 85 миллион аҳолига эга Туркиядаги муҳожирлар сони 30 миллионга кўтарилиши мумкинлиги ҳақида ўз рақамларига ҳеч қандай далил келтирмасдан огоҳлантирди.
Пайшанба куни Қиличдорўғли Эрдўғонни Туркиянинг чегаралари ва шаънини ҳимоя қилмаганликда айблади.
«Сизлар атайлаб 10 миллиондан ортиқ қочқинни бу давлатга олиб келдингиз», деган Қиличдорўғли. “…Мен шу ерда ваъда бераманки,  ҳокимиятга келишим билан барча қочқинларни уйларига жўнатиб юбораман”.
Сурияликлар 2011 йилда Президент Башар Асад ҳукуматга қарши исённи бостириб, мамлакатида фуқаролар урушига сабаб бўлганидан бери Туркия ва бошқа мамлакатларга қочиб келмоқда.
Туркия бошқа мамлакатларга қараганда кўпроқ суриялик қочқинларни қабул қилган. Мамлакатда 3,6 миллионга яқин киши рўйхатга олинган.
Аввалги пайтларда турклар қочқинларни яхши кутиб олишган, бироқ лиранинг қадри тушиб кетгани, инфляция кескин ошгани сабабли, сурияликлар ва бошқа муҳожир гуруҳлардан норозилик кучайиб борди. Миллатчилар иқтисодий инқироздан ва Туркиянинг қочқинларга нисбатан нисбатан юмшоқ сиёсатидан фойдаланиб, ҳукуматга ҳужум қилмоқда.
Қиличдорўғлининг сўзлари ижтимоий медиада баҳсларга сабаб бўлди.
Яқин Шарқ бўйича ихтисослашган International Interest фирмасининг бошқарувчи директори Сами Ҳамдий твиттерда Республика Халқ партияси раҳбари ўз партияси ўзининг «табиий» ксенофобиясига қайтганини ёзган.
Бошқа бир таҳлилчи Ознур Кучукер Сиреннинг айтишича, бу нутқ миллатчи сайловчиларга ёқади.
Яна бир фойдаланувчи Гунер твиттерда. “Улар мухолифатдаги сайловчиларни тинчлантиришмоқда, партия фақат ўз ўрнини қидиряпти, уларнинг сайловда ғалаба қозониш мақсади йўқ. Камол Қиличдорўғлига ишониб бўлмайди», деб ёзган.
Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, Туркия ҳукумати 2022 йилда эса 285 минг нафар ноқонуний муҳожир ҳибсга олинган бўлса, жорий йилнинг 11 май ҳолатига кўра 50,6 мингга яқин муҳожир ушланган.
Туркияда яшовчи муҳожирлар ва қочқинлар сўнгги йилларда тобора кучайиб бораётган душманлик муҳитига дуч келмоқда, бу эса уларнинг мамлакатни тарк этишини қўллаб-қувватлашнинг кучайишига ва ҳатто зўравонликка олиб келди.
Айни пайтда Ички ишлар вазири Сулаймон Сойлу маҳаллий TV100 телеканалига берган интервьюсида, мамлакатда бўлиб турган суриялик қочқинларни қайтариб юбора олмаслигини айтган баёнот берди.
«Биз Туркияни қочқинлар омборига айлантирмаймиз, аммо сурияликлар бизнинг биродарларимиз. Биз уларни ўлимга юбора олмаймиз», деди Сойлу суҳбат чоғида.

Высказывания оппозиционного кандидата в президенты накануне второго тура выборов 28 мая против президента Эрдогана вызывают реакцию в Интернете.
Лидер турецкой оппозиции и кандидат в президенты Кемаль Кылычдароглу пообещал отправить “10 миллионов беженцев” домой, если он победит во втором туре выборов 28 мая, поскольку он переходит к более резкому антимигрантскому тону, пытаясь завоевать голоса националистов и победить президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Кылычдароглу, кандидат от шестипартийного оппозиционного альянса выступил с зажигательными комментариями, обвинив правительство в том, что оно разрешило въезд в страну преувеличенным 10 миллионам “нелегальных” мигрантов.
Экономист и многолетний чиновник предупредил, что число мигрантов в Турции, население которой составляет 85 миллионов, может вырасти до 30 миллионов, не предоставив при этом никаких доказательств приведенных им цифр.
В четверг Кылычдароглу пошел дальше, заявив, что Эрдоган “не защитил границы и честь [Турции]”.
“Вы сознательно привели более 10 миллионов беженцев в эту страну”, – сказал Кылычдароглу. “… Я объявляю об этом здесь – как только я приду к власти, я отправлю всех беженцев домой. Точка.”
Сирийцы начали бежать в Турцию и другие страны, начиная с 2011 года, когда президент Башар аль-Асад подавил восстание против его правления и вызвал начало войны.
Турция приняла больше сирийских беженцев, чем любая другая страна. В стране зарегистрировано около 3,6 миллиона человек.
Турки в целом изначально приветствовали беженцев, но сейчас страна переживает экономический кризис, поскольку стоимость лиры упала, а инфляция резко возросла, что вызывает рост недовольства сирийцами и другими группами беженцев и мигрантов. Националисты воспользовались экономическим кризисом и относительно приветливой политикой Турции по отношению к беженцам, чтобы напасть на правительство.
Комментарии Кылычдароглу вызвали дебаты в социальных сетях.
Сами Хамди, управляющий директор International Interest, фирмы, занимающейся политическими рисками, специализирующейся на Ближнем Востоке, написал в Твиттере, что лидер Народно-республиканской партии (НРП) вернулся к “естественной” ксенофобии своей партии.
Другой аналитик, Ознур Кучукер Сирен, сказал, что речь, вероятно, понравится избирателям-националистам.
Другой пользователь Гюнер пишет в твиттере: “Они умиротворяют избирателей от оппозиции, НРП стремится только к собственному месту, у них нет цели победить на выборах. КК (Кемалю Кылычдароглу) нельзя доверять”.
По данным Министерства внутренних дел, турецкие власти задержали почти 50 600 нелегальных иммигрантов в этом году по состоянию на 11 мая после задержания 285 000 в 2022 году.
Мигранты и беженцы, проживающие в Турции, в последние годы сталкиваются со все более враждебным климатом, что привело к растущей поддержке их отъезда из страны и даже насилию.
Министр внутренних дел Сулейман Сойлу дал интервью местному изданию tv100, в котором он заявил, что не может отправить обратно сирийских беженцев, которые уже находятся в стране.
“Мы не превратим Турцию в склад беженцев, но сирийцы – наши братья и сестры. Мы не можем отправить их на смерть”, – сказал Сойлу во время интервью.