Мигрантларни ҳимоя қилишга тўғри келади, баъзан ҳатто иш берувчилардан, дейди Геннадий Семигин.
Россияда ишлаш учун келиб фойда келтираётган кўплаб виждонли муҳожирлар бор, деди Давлат Думасининг Миллий ишлар бўйича қўмитаси раиси Геннадий Семигин НСН матбуот марказида.
“Биз барча муҳожирларни бир хил қора рангда кўрмаймиз. Ишлаш учун келган яхши, виждонли одамлар бор. Улар фойда келтиради ва уларга ёрдам бериш керак. Маълум маънода, баъзан ҳатто баъзан иш берувчилардан ҳимоя қилиш керак. Маошини бир қисмини қайтариб бериши учун конвертга солиб беришади. Албатта, мигрантлар камситилади, лекин фойда келтираётганларга бошқача назар билан қараш керак. Ҳа, муҳожирлар устидан жиддий ва асосли шикоятлар ҳам бор. Лекин, биринчи навбатда, қишлоқ, туман, округ тузилмалари ҳокимият ва раҳбариятига ўз даъвоимни билдираман. У ерда кўплаб масалалар, жумладан, маҳаллий даражада Ички ишлар вазирлигида ҳам ҳал этилмоқда. Миграция соҳасидаги қонунбузарликлар учун қанча милиция ходими ва туманлар бошлиғининг ўринбосарлари ҳибсга олинганини эшитдик”, — деди Семигин.
Аввалроқ, 10 ноябр куни Тула вилояти ҳокимияти мигрантларни умумий шаҳар ва шаҳар атрофидаги йўловчи транспортида, шунингдек, умумий овқатланиш корхоналарида ишлашга жалб этишдан воз кечишга қарор қилган эди. Ўз навбатида, Челябинск вилоятида чет эл фуқароларининг такси ва автобуслар ҳайдашини тақиқлаш муддати 2024 йилгача узайтирилди.

Мигрантов иногда приходится защищать, порой и от работодателей, отметил Геннадий Семигин.
В России есть много добросовестных мигрантов, которые приехали работать и приносят пользу, заявил председатель комитета Государственной Думы по делам национальностей Геннадий Семигин в пресс-центре НСН.
«Мы не охаиваем всех мигрантов под одну гребенку. Есть хорошие, добросовестные люди, которые приехали работать. Они приносят пользу, и им надо помогать, и в определенном смысле иногда даже защищать – порой и от работодателей. Ему платят зарплату в конверте, чтобы он часть отдал назад… Конечно, мигрантов притесняют, но тем, кто приносит пользу, надо работать по-другому. Да, у нас бывают претензии к мигрантам – серьезные и обоснованные. Но я в первую очередь предъявляю претензии органам власти и управления, вплоть до поселковых, районных, окружных структур. Там решаются многие вопросы, в том числе и в МВД на местном уровне. Мы слышали, скольких полицейских и замглав районов арестовали за нарушения в сфере миграции», – сказал Семигин.
Ранее, 10 ноября, власти Тульской области решили отказаться от привлечения мигрантов к работе на общественном городском и пригородном пассажирском транспорте, а также в заведениях общественного питания. В свою очередь запрет на вождение такси и автобусов иностранными гражданами в Челябинской области продлили на 2024 год.