2022 йилда 10 420 нафар россиялик АҚШ фуқаролигини олган. 10 йил давомидаги бу рекорд кўрсаткич ўтган йилларда берилган аризаларни кўриб чиқишнинг кечикиши натижасида шаклланган.
Бу ҳақда “Ведомости” Давлат департаменти ва АҚШ Иммиграция ва фуқароликни расмийлаштириш хизмати маълумотларига асосланган Second Wind консалтинг компанияси маълумотларига таяниб ёзмоқда.
Худди шу маълумотларга кўра, россияликлар ўтган йили 97 та инвестиция визасини олган бўлса, 2021 йилда 9 та ва 2020 йилда 36 та олинган. Бундан ташқари, россияликлар “лотерея визалари” бўйича дунёда иккинчи ўринни эгаллади: 2022 йилда 9 811 нафар россияликка грин-кард чиққан, шундан Давлат департаменти лотереясида 2 642 та яшаш учун рухсатномаси ютиб олинган. Умуман олганда, Россия фуқаролари йил давомида 4654 та иммиграцион ва 42770 та ноиммиграцион АҚШ визалари олган. 2022 йилда Россия фуқаролари учун туристик визалар сони (Б1 ва Б2 тури) 33 600 тани, рад этиш даражаси эса 26,18% ни ташкил этган.
Paragon Advice Group ҳамкори Александр Захаровнинг сўзларига кўра, АҚШ фуқаролиги ва инвестиция визаларининг ўсиши 2017-2019-йилларда топширилган аризаларни кўриб чиқишнинг кечиктирилган самарасидир. Фуқароликни олиш муддати грин-кардни олгандан кейин камида беш йил, инвестиция визаси бўлса – бир йилдан тўрт йилгача, деб тушунтиради Захаров. Унинг қўшимча қилишича, Америка хизматлари Россиянинг Украинадаги “махсус ҳарбий операцияси” ва Россияда қисман сафарбарлик бошланганидан кейин Қўшма Штатларга келган русларга, ҳатто чегарани ноқонуний кесиб ўтганларга нисбатан юмшоқ сиёсат юргизмоқда.
МДҲнинг бошқа давлатлари фуқаролари учун визани рад этиш фоизи юқорироқ: Арманистон фуқаролари учун – 37,8%, Қозоғистон – 44%, Ўзбекистон – 47%, Тожикистон – 58%, Қирғизистон – 37,85%. Умуман олганда, 2022 йилда Қўшма Штатларда чет элликларга турли хил визалар бериш сезиларли даражада ўсди: иммиграцион бўлмаган визалар (шу жумладан сайёҳлик, бизнес ва талабалар учун) – бир йил олдингига нисбатан 2,5 баравар кўп (6,8 миллион кўпроқ). 1 миллиондан ортиқ хорижликлар грин-кард олган.
Россия ФА ИМЭМО институти  қошидаги Шимолий Америка тадқиқотлари маркази раҳбари Виктория Журавлеванинг сўзларига кўра, АҚШ президенти Жо Байден маъмурияти Барак Обама давридаги юмшоқроқ сиёсатни қайтаришга ҳаракат қилмоқда, бу эса қониқтирилган аризалар сонининг кўпайиши билан боғлиқ бўлиши мумкин.  Гарчи ариза берувчилар сони Кариб ҳавзаси ва ЕИ инвесторларидан кам бўлса-да инвестицион виза дастури ( EB-5) сўнгги 10 йил ичида Россия фуқароларини қизиқтирмоқда, деган  LCP Group консалтинг компанияси вице-президенти Денис Карасев. 2022 йилда  EB-5 дастури бўйича АҚШга иммиграция сўровлари сони 4-5 баробарга ошган, дея қўшимча қилган у.

Гражданство США в 2022 году получили 10 420 россиян. Это рекордное за 10 лет число сложилось за счет отложенного эффекта рассмотрения заявок, поданных в предыдущие годы.
Об этом пишут «Ведомости» со ссылкой на оценку консалтинговой компании Second Wind на основе данных Госдепартамента и Службы иммиграции и натурализации США.
По этим же данным, россияне в прошлом году получили 97 инвестиционных виз против девяти в 2021-м и 36 в 2020-м. Кроме того, россияне заняли второе место в мире по «лотерейным визам»: грин-карту за 2022 год оформили 9811 россиян, из них 2642 вида на жительство было выиграно ими в лотерею Госдепартамента. Всего граждане России получили за год 4654 иммиграционных и 42 770 неиммиграционных виз США. Количество туристических виз (типа В1и B2) для граждан России в 2022 году составило 33 600, а процент отказов — 26,18%.
По словам партнера Paragon Advice Group Александра Захарова, рост получений американского гражданства и инвествиз — это отложенный эффект рассмотрения заявок, поданных в 2017–2019 годах. Срок получения гражданства наступает не менее чем через пять лет после получения грин-карты, а в случае инвестиционной визы — от года до четырех, объяснил Захаров. Он добавил, что американские службы относительно лояльно относились к россиянам, прибывшим в США после начала российской «военной спецоперации»* на Украине и частичной мобилизации в России, даже к нелегально пересекшим границу.
Для граждан других стран СНГ процент отказов в визах выше: для граждан Армении — 37,8%, Казахстана — 44%, Узбекистана — 47%, Таджикистана — 58%, Киргизии — 37, 85%. В целом в США в 2022 году зафиксирован существенный рост выдачи иностранцам виз различных типов: неиммиграционные визы (в том числе туристические, деловые и студенческие) — в 2,5 раза больше человек, чем годом ранее (более 6,8 млн). Грин-карту получили более 1 млн иностранцев.
По оценке руководителя Центра североамериканских исследований ИМЭМО РАН Виктории Журавлевой, администрация президента США Джо Байдена пытается вернуть более мягкую политику времен Барака Обамы, с чем может быть связан рост удовлетворенных заявок. Программа инвестиционных виз (EB-5) была интересна гражданам России последние 10 лет, хотя число соискателей уступало инвесторам из Карибского бассейна и ЕС, отметил вице-президент консалтинговой компании LCP Group Денис Карасев. В 2022 году число запросов на иммиграцию в США в рамках программы EB-5 выросло в 4–5 раз, добавил он.