Ўзбекистон фуқаролари Қирғизистонга киришда ID-картадан фойдаланишлари мумкин бўлади. Айнан шу тартиб республикамизга келаётган Қирғизистон фуқаролари учун ҳам амал қилади.
Бу ҳақдаги келишувлар Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга ташрифи чоғида имзоланган.
Буйруқ икки давлатнинг тегишли органлари барча қонунчилик тартиб-таомилларини якунлаганидан кейин тахминан икки ой ўтгач кучга киради. Бу Ўзбекистон фуқаролари ички ID-картадан фойдаланган ҳолда бошқа давлатга киришлари мумкин бўлган биринчи шундай механизм бўлади.
Ҳозирча икки давлат фуқаролари Ўзбекистон ва Қирғизистонга фақат ҳорижга чиқиш паспорт билан боришлари мумкин. Янги тартиб чегарани исталган турдаги транспортда (самолёт, поезд, автомобиль, автобус ва бошқалар) кесиб ўтишда қўлланилади.
Энг муҳими, янги тартиб Қирғизистон ҳудуди билан ўралган эксклавларда яшовчи Ўзбекистон фуқароларининг ҳаётини осонлаштиради ва чегарадан ўтишда бюрократияга чек қўяди. Ўзбекистоннинг Қирғизистонда тўртта шундай эксклавлари бор: Сўх, Жангайл, Чўн-Гара ва Шохимардон.

Граждане Узбекистана смогут использовать ID-карты при въезде в Кыргызстан. Точно такой же порядок будет действовать и для граждан Кыргызстана, прибывающих в нашу республику.
Договоренности об этом были подписаны в ходе визита Шавката Мирзиёева в Кыргызстан.
Порядок вступит в силу примерно через два месяца после того, как профильные органы двух стран оформят все законодательные процедуры. Это будет первый подобный механизм, когда по внутренней ID-карте граждане Узбекистана смогут въезжать в другую страну.
Сейчас граждане двух стран могут совершать поездки в Узбекистан и Кыргызстан только по загранпаспорту. Новый порядок будет действовать при пересечении границы любым видом транспорта (самолет, поезд, автомобиль, автобус и так далее).
Особенно важно, что новый порядок облегчит жизнь гражданам Узбекистана, живущим в эксклавах, окруженных территорией Кыргызстана, и положит конец бюрократии при пересечении границы. У Узбекистана четыре таких эксклава в Кыргызстане – это Сох, Джангайл, Чон-Гара и Шахимардан.