2023 йил бошида Henley&Partners томонидан эълон қилинган янги Жаҳон паспорти индексида Ўзбекистон ва Туркманистон паспортлари Марказий Осиё давлатлари орасида энг заиф ҳужжатлар қаторидан ўрин олган.
Шундай қилиб, Ўзбекистон Буркина-Фасо билан 88-чи қаторни бўлишиб турибди. Бу икки давлат фуқаролари 59 та давлатга визасиз ташриф буюриши мумкин. Жумладан, 2022 йили Мўғулистон республика билан визасиз режим жорий этган ва у ўзбекистонликлар учун очиқ.
Туркманистон Иордания, Марказий Африка Республикаси, Миср ва Гвинея-Бисау каби давлатлар билан бирга 94-ўринни эгаллаган. Туркманистон фуқаролари визасиз 53 давлатга бориш имкониятига эга. Эслатиб ўтамиз, Туркия билан визасиз режим бекор қилинганидан кейин республиканинг рейтингдаги ўрни бироз ёмонлашган.
Қозоғистон бир неча йиллардан буён Марказий Осиё давлатлари орасида рейтинг етакчиси бўлиб келмоқда, ҳозирда у рейтингда 73-ўринни эгаллаб турибди. Қозоғистонликлар 76 та давлатга визасиз ташриф буюриши мумкин.
Қирғизистон 83-ўринни эгаллаб турибди, ушбу республика фуқаролари бюрократик қоғозбозликларсиз 64 та давлатга ташриф буюришлари мумкин.
Тожикистон Ўзбекистондан бироз олдинда, рейтингда 87-ўринни эгаллаган. Тожикистонликлар 60 та давлатга визасиз боришлари мумкин.
Рейтингга кўра, энг кучлиси Япония паспорти ҳисобланади: 193 давлат ушбу мамлакат фуқаролари учун визасиз очиқ. Иккинчи қаторни Сингапур ва Жанубий Корея эгаллаган. Ушбу мамлакатлар аҳолиси 192 та давлатга визасиз ташриф буюриши мумкин.
Афғонистон паспорти дунёдаги энг заиф ҳужжат бўлиб қолмоқда ва рейтингда охирги ўринни эгаллаган. Фақат 27 давлат афғонлар учун визасиз очиқ ҳисобланади. Ироқ ва Сурия паспортлари билан боғлиқ вазият бироз яхшироқ: ушбу мамлакатлар фуқаролари мос равишда 29 ва 30 давлатга ташриф буюрганларида визага мурожаат қилмасликлари мумкин.
Шимолий Македония томонидан россияликлар учун визасиз режим бекор қилинганидан сўнг Россия ҳам рейтингдаги ўрнини ёмонлаштирди. Энди Россия Федерацияси фуқаролари 118 давлатга визасиз ташриф буюриши мумкин.
H&P паспортлар индекси 2006 йилдан буён дунёнинг энг йирик саёҳат маълумотлар базасини юритувчи Халқаро ҳаво транспорти ассоциацияси (IАТА) билан ҳамкорликда нашр этилади. Индекс паспорт эгалари визасиз дунёнинг қанча мамлакатларига киришлари мумкинлигига қараб тузилади.

В новом Индексе паспортов мира, опубликованном компанией Henley&Partners в начале 2023 года, Узбекистан и Туркменистан оказались слабейшими среди стран Центральной Азии.
Так, Узбекистан делит 88-ю строчку с Буркина-Фасо. Гражданам этих двух стран доступны для безвизового посещения 59 государств. В том числе для узбекистанцев открыта Монголия, которая ввела безвизовый режим с республикой в 2022 году.
Туркменистан занимает 94-е место наряду с такими странами как Иордания, ЦАР, Египет и Гвинея-Бисау. Без оформления виз туркменистанцы имеют возможность посетить 53 страны. Отметим, что республика несколько ухудшила позиции в рейтинге после отмены безвизового режима с Турцией.
Лидером рейтинга среди центральноазиатских стран уже несколько лет остается Казахстан, который пока занимает 73-ю строчку в рейтинге. Казахстанцам в безвизовом режиме доступны 76 стран.
Кыргызстан располагается на 83-м месте, гражданам этой республики без лишней бюрократической волокиты доступны для посещения 64 государства.
Таджикистан лишь немногим опережает Узбекистан, занимая 87-е место в рейтинге. Таджикистанцы могут без виз посетить 60 стран.
Сильнейшим, согласно рейтингу, является паспорт Японии: гражданам этой страны в безвизовом режиме доступны 193 государства. Вторую строчку делят Сингапур и Южная Корея. Жители этих стран без оформления виз могут побывать в 192 государствах.
Паспорт Афганистана остается слабейшим в мире и занимает последнее место в рейтинге. Афганцам доступны лишь 27 стран. Немногим лучше дела с паспортами Ирака и Сирии: граждане этих стран могут не оформлять визы при посещении 29 и 30 государств соответственно.
Ухудшила свое положение в рейтинге и Россия — после того, как безвизовый режим для россиян отменила Северная Македония. Теперь граждане РФ могут посетить без виз 118 стран.
Индекс паспортов от H&P публикуется с 2006 года в сотрудничестве с Международной ассоциацией воздушного транспорта (IATA), которая поддерживает самую большую в мире базу данных в области путешествий. В Индексе документы ранжируются исходя из того, в какое количество стран мира их обладатели могут въехать без предварительного получения визы.