Ўзбекистондан Қозоғистоннинг яна 5 та шаҳрига, Қозоғистондан эса Ўзбекистоннинг 6 та шаҳрига авиақатновлар йўлга қўйилади. Бу борада Тошкентда икки мамлакат авиация маъмуриятлари ўртасида ўтказилган музокараларда келишувга эришилди.
2 март куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Қозоғистон авиация маъмуриятлари ўртасида музокаралар бўлиб ўтди, дея хабар бермоқда Ўзбекистон Транспорт вазирлиги матбуот хизмати.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев ҳамда қўшни мамлакат Фуқаро авиацияси қўмитаси раиси Талгат Ластаев раҳбарлигида бўлиб ўтган музокараларда фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, келишилган йўналишларда мунтазам авиақатновлар сонини кўпайтириш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Музокаралар натижасига кўра, томонлар фуқаро авиацияси соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қатор келишувларга эришди. Хусусан, Остона-Тошкент-Остона ҳамда Олмаота-Тошкент-Олмаота йўналишларида мунтазам авиақатновлар сонини ошириш белгилаб олинди.
Шунингдек, икки мамлакат авиакомпаниялари қуйидаги йўналишларда мунтазам йўловчи қатновлари ташкил этади:
• Ўзбекистондан Қозоғистон ҳудудидаги қўшимча 5 та шаҳар — Қарағанда, Уст-Каменогорск, Павлодар, Кокештау, Таразга;
• Қозоғистондан Ўзбекистон ҳудудидаги қўшимча 6 та шаҳар — Қарши, Фарғона, Бухора, Андижон, Навоий, Термизга самолётлар қатнайди.

Из Узбекистана будут запущены рейсы еще в 5 городов Казахстана, а из Казахстана – в 6 городов Узбекистана. В связи с этим достигнута договоренность в ходе состоявшихся в Ташкенте переговоров между авиационными администрациями двух стран.
2 марта в Ташкенте состоялись переговоры между авиационными администрациями Узбекистана и Казахстана, сообщает пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
В ходе переговоров под руководством заместителя министра транспорта Жасурбека Чориева и председателя Комитета гражданской авиации соседней страны Талгата Ластаева были рассмотрены вопросы, связанные с развитием сотрудничества в сфере гражданской авиации и увеличением количества регулярных рейсов на согласованных маршруты обсуждались.
По итогам переговоров стороны достигли ряда договоренностей о расширении двустороннего сотрудничества в сфере гражданской авиации. В частности, принято решение увеличить количество регулярных рейсов по маршрутам Астана-Ташкент-Астана и Алмата-Ташкент-Алмата.
Также авиакомпании двух стран организуют регулярные пассажирские рейсы по следующим направлениям:
• 5 дополнительных городов из Узбекистана на территории Казахстана – Караганда, Усть-Каменогорск, Павлодар, Кокештау, Таразга;