21 февраль куни Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг Миллий тадқиқот университети қошидаги International House академик лицейида мактаб ўқувчилари учун ҳар йили ўтказиладиган “МИСиС юлдузларни ёритади” фан олимпиадасининг якуни бўлиб ўтди.
“МИСиС”  Миллий тадқиқот технологик университети томонидан ўтказиладиган мазкур олимпиадада умумтаълим мактаблари ва академик лицейларнинг 7-11-синф ўқувчилари иштирок этишлари мумкин.
Олимпиада бир неча босқичдан иборат бўлиб, уларнинг ҳар бири Ўзбекистон ҳудудидаги турли лицей ва мактабларда ўтказилади ва бунинг натижасида ўқувчилар ўзларининг билим даражаларини кўрсатиш  учун ноёб имкониятга эга бўладилар.
Масалан, академик лицей ўқувчиси Муҳаммадали Саматхўжаев “Техник” ва “Ахборот технологиялари” йўналишлари бўйича кумуш медаль совриндори бўлди.
Олимпиада ғолиблари ва уларнинг устозларига диплом ва қимматбаҳо совғаларни “МИСиС” Россия Миллий тадқиқот технологик университетининг Олмалиқ филиали директори Ф.Я. Умаров топширди.
Шундан сўнг  International House академик лицейи ўқувчилари ўртасида касбга йўналтириш бўйича суҳбатлар ўтказилди. Олмалиқ филиали вакиллари бўлажак абитуриентларга мазкур институтида ўқишнинг афзалликлари ҳақида гапириб беришди.
Олимпиадада Ўзбекистондаги мактаб ва лицей ўқувчилари 2019 йилдан буён иштирок этиб келмоқда.
“МИСиС”  Россия Миллий тадқиқот технологик университети  IT, металлургия, тоғ-кон саноати, лингвистика, квант технологиялари, биомедицина, муҳандислик, материаллар дизайни, ишлаб чиқариш технологиялари, барқарор ривожланиш ва ҳоказолар бўйича мутахассисларни тайёрлайди.

21 февраля в академическом лицее International House при Национальном исследовательском университете Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства прошел финал ежегодной предметной олимпиады для школьников «МИСиС зажигает звезды».
К участию в данной олимпиаде, которую проводит НИТУ «МИСиС», ежегодно допускаются школьники 7-11 классов общеобразовательных школ и академических лицеев.
Олимпиада состоит из нескольких этапов, каждый из которых проходит в разных лицеях и школах на территории Узбекистана, благодаря чему учащиеся получают уникальный шанс проявить себя.
Так, к примеру, учащийся академического лицея Мухаммадали Саматходжаев стал серебряным призером в «Техническом» и «Информационно-технологическом» направлениях.
Победителям олимпиады и их наставникам грамоты и ценные подарки вручал лично директор Алмалыкского НИТУ «МИСиС» Ф.Я. Умаров.
После была проведена профориентационная работа среди учащихся академлицея International House при НИУ ТИИИМСХ. Представители Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС» рассказали будущим абитуриентам о том, какие преимущества сулит обучение в их институте.
Учащиеся школ и лицеев Узбекистана участвуют в олимпиаде с 2019 года.
Российский национальный исследовательский технологический университет «МИСиС» готовит специалистов в области материаловедения, IT, металлургии, горного дела, лингвистики, в сфере квантовых технологий, биомедицины, инжиниринга, дизайна материалов, технологий производства, устойчивого развития и так далее.