Ўзбекистон фуқаролари учун Қозоғистонда рўйхатдан ўтмасдан қолиш муддати 30 кунгача узайтирилди. Эски тартибга кўра, бу муддат 5 кунни ташкил этарди.
Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари ўртасидаги «Фуқароларнинг ўзаро келиб-кетиш шартлари тўғрисида»ги битимга ўзгартириш киритилиб, ўзбекистонликларнинг ушбу давлатга кириши, у ерда бўлиши ва чиқиб кетиши тартиби ўзгарди. Бу ҳақда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ахборот хизмати хабар берди.
Унга кўра, Ўзбекистон фуқаролари чегарани кесиб ўтган кундан бошлаб 30 календарь кун давомида Қозоғистонда рўйхатдан ўтмасдан бўлиши мумкин. Аммо Қозоғистонда бўлишнинг умумий муддати 180 календарь куни давомида 90 календарь кундан, яъни 6 ой давомида 3 марта кириб-чиқиши ва жами бўлиш муддати 3 ойдан ошмаслиги керак.
Ушбу янги қоида Қозоғистонга 2023 йил 27 январдан кейин кирган шахсларга нисбатан қўлланади. Қозоғистонга ишлаш мақсадида борувчи Ўзбекистон фуқаролари учун 1 ой давомида иш берувчи билан меҳнат шартномасини тузгач, уни Халққа хизмат кўрсатиш марказида рўйхатга киритиб, 3 ой муддат учун рухсатнома олиш ёки салоҳиятли иш берувчилар томонидан квота асосида ишга жалб қилиш тартиби мавжуд.

Граждане Узбекистана смогут находиться на территории Казахстана до 30 дней без регистрации. То же правило действует для граждан Казахстана на территории Узбекистана.
Внесены изменения в Соглашение об условиях взаимных поездок граждан Узбекистана и Казахстана, сообщила пресс-служба Агентства по внешней трудовой миграции.
Согласно документу, граждане государства одной стороны независимо от постоянного места жительства могут въезжать, выезжать, следовать транзитом, передвигаться по территории государства другой стороны, если период их пребывания не превышает 30 календарных дней с момента пересечения госграницы (суммарно 90 календарных дней в течение каждого периода в 180 календарных дней без оформления разрешения на временное проживание) на основании документов, удостоверяющих их личность и подтверждающих гражданство.
Это новое правило распространяется на лиц, въехавших в Казахстан после 27 января 2023 года. Ранее срок пребывания без регистрации на территории другого государства ограничивался пятью днями для граждан обеих стран.
Если срок пребывания превышает 30 календарных дней, необходимо будет получить разрешение на временное проживание (временную прописку) в соответствующих органах.