Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 27 апрелдаги қарори асосида амалга оширилаётган божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш доирасида халқаро аэропортларда янги “масофавий божхона назорати” тизими жорий этилади. У халқаро рейсларга жўнайдиган йўловчилар учун махсус ажратилган жойларда визуал назорат орқали ишлайди.
Ушбу янгиланиш билан икки йўлакли (яшил ва қизил) божхона назорати тизими бекор қилинади. Янги “масофавий божхона назорати” тизими хавфларни таҳлил қилиш ва масофавий визуал назорат тамойилларига асосланган.
Йўловчи ташиш иштирокчилари учун халқаро аэропортлардан жўнаб кетишда махсус божхона рўйхатга олиш пункти ажратилади. Мазкур пункт йўловчиларнинг умумий ҳаракатига таъсир қилмайди ва жисмоний шахсларга божхона декларациясини тақдим этиш ва божхона қонунчилиги бўйича тушунтиришлар олиш имкониятини беради.
Божхона расмийлаштируви пунктларининг жойлашуви давлат, рус ва инглиз тилларида “Божхона”, “Таможня” ва “Customs” ёзувлари бўлган махсус график белгилар билан белгиланиб, йўловчилар учун тушунарли ва қулай тизим яратилади.
Масофавий божхона назорати қандай ишлайди?
“Тошкент-Аэро” ихтисослашган божхона комплекси бўлим бошлиғи Акмал Эшоновга кўра, янги амалиёт махсус ажратилган жойлар орқали хавфни бошқариш тизими билан йўлга қўйилмоқда. Бунинг учун аэропорт заллари мослаштириб бўлинган.
“[Энди халқаро аэропортларининг учиб кетиш йўналишида] Йўловчиларимизга божхона хизмати ходимлари “кўринмайди”. Йўловчида декларациялаш керак бўлган товар бўладиган бўлса, улар шундагина махсус ажратилган [божхона декларациялаш] жойига бориб, расмийлаштириб, яна ҳаракатида давом этаверади. Агар декларация қилинадиган товарлар мавжуд бўлмаса, йўловчилар божхона хизмати ходимларига умуман юзланмайди. Божхона хизмати ходимлари ҳам уларни ортиқча безовта қилиб, вақтини олмайди”, – дейди у.
Жараённи содда қилиб тушунтирсак, белгиланган меъёрдан кўп товар ёки валюта бойликларига эга йўловчилар рейс учун рўйхатдан ўтганидан сўнг махсус ташкил этилган божхона декларациялаш бурчагига бориб, юкларини расмийлаштиришади.
Божхоначилар фақат меъёрдан кўпроқ товар-моддий бойликлари, валютага эга фуқаролар билан суҳбатлашади ва юкларини тегишли тартибда божхона назоратидан ўтказишига ёрдам беради.
“Бу жараён амалда 5 ёки 10 дақиқани олиши мумкин. Йўловчи биздан декларацияни олиб кетади, махсус маълумотлар жойига бориб, уни тўлдириб келади ва бизга тақдим этади. Биз маълумотларни шахсни тасдиқловчи ҳужжатлар билан текшириб оламиз, валюта маблағлари ёки товар-моддий бойликларни текшириб оламиз. Шундан сўнг улар йўлларида давом этиши мумкин бўлади”, – дейди божхона инспектори, божхона хизмати лейтенанти Мухлиса Турдиева.
Қайд этилишича, янги тизим давлат назорат органларининг такрорланувчи назорат шаклларини қисқартириш, назорат зоналаридан ортиқча вақт сарфламасдан ўтиш имконини беради.
“Масофавий божхона назорати” ҳозирча халқаро аэропортларнинг учиб кетиш йўналишида ишламоқда. Қўниш залларидаги икки йўлакли тизими ҳали бекор қилингани йўқ.

Согласно решению Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года в международных аэропортах в рамках реформы таможенного администрирования будет внедрена новая система «дистанционного таможенного контроля». Работает посредством визуального контроля в специально отведенных местах для пассажиров, вылетающих международными рейсами.
С этим обновлением двухполосная (зеленая и красная) система таможенного контроля будет упразднена. Новая система «дистанционного таможенного контроля» основана на принципах анализа рисков и дистанционного визуального контроля.
Для пассажиров, вылетающих из международных аэропортов, выделен специальный пункт таможенного оформления. Этот пункт не влияет на общее движение пассажиров и позволяет физическим лицам подать таможенную декларацию и получить разъяснения по таможенному законодательству.
Расположение пунктов таможенного оформления будет обозначено специальными графическими знаками со словами «Таможня», «Таможня» и «Таможня» на национальном, русском и английском языках, что создаст понятную и удобную систему для пассажиров.
Как работает дистанционный таможенный контроль?
По словам начальника специализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» Акмаля Эшонова, новая практика внедряется с системой управления рисками на специально отведенных площадках. Для этого залы аэропорта уже приспособлены.
«[Сейчас в направлении вылета международных аэропортов] Таможенники «невидимы» для наших пассажиров. Если у пассажира есть товары, которые необходимо задекларировать, он может только пройти в специально отведенное место [таможенного декларирования], завершить формальности и продолжить путь. При отсутствии товаров, подлежащих декларированию, пассажиры вообще не сталкиваются с таможенниками. «Сотрудники таможенной службы не тратят свое время зря, слишком их беспокоя», — сказал он.
Если объяснить процесс по-простому, то после регистрации на рейс пассажиры с большим количеством товаров или валютных ценностей, чем указанная норма, идут в специально организованный уголок таможенного декларирования и оформляют багаж.
Сотрудники таможни будут разговаривать только с гражданами, у которых больше нормы товаров и валюты, и помогать им в надлежащем порядке пропускать свои товары через таможенный контроль.
«На самом деле этот процесс может занять 5 или 10 минут. Пассажир берет у нас декларацию, идет на специальный информационный пункт, заполняет ее и предъявляет нам. Мы можем сверить информацию с документами, удостоверяющими личность, проверить валюту или активы. После этого они смогут продолжить свой путь», — рассказала таможенный инспектор, лейтенант таможенной службы Мухлиса Турдиева.
Отмечается, что новая система позволяет сократить повторяющиеся формы контроля органов госконтроля, проходить зоны контроля, не затрачивая слишком много времени.
«Удаленный таможенный контроль» в настоящее время работает в направлении вылета международных аэропортов. Двухпроходная система в посадочных залах до сих пор не отменена.