Эндиликда Ботиржон Асадов Ўзбекистоннинг Россиядаги дипломатик миссиясига раҳбарлик қилади.
8 октябрь куни Россия Ташқи ишлар вазири ўринбосари, статс-секретарь Григорий Карасин Ўзбекистоннинг янги элчисидан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олган.
Карасин Асадовни янги лавозим билан табриклаган ва унга Россиядаги фаолиятида муваффақият тилаган. Томонлар икки мамлакат муносабатларидаги муҳим жиҳатларни муҳокама қилишган.
Томонлар шунингдек, РФ президенти Владимир Путиннинг октябрь ойида Ўзбекистонга амалга оширадиган давлат ташрифига тайёргарлик масаласини муҳокама қилишган.
Ботиржон Асадов (1978 й. т.) -Тошкент давлат иқтисодиёт университети (1999) ва Ўзбекистон стратегик таҳлил ва истиқболларни аниқлаш олий мактаби (магистр, 2008) битирувчиси.
Меҳнат фаолиятини 2000 йилда Ташқи иқтисодий алоқалар вазирлигида бошлаб, 2007 йилгача турли лавозимларда фаолият кўрсатди.
2007−2012 йилларда президент ҳузуридаги Миллий хавфсизлик кенгаши девони етакчи маслаҳатчиси, 2012−2013 йилларда — ТИВнинг МДҲ, КХШТ ва ШҲТ ташкилотлари билан ҳамкорлик бошқармаси бўлим бошлиғи, 2013−2015 йилларда — Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчиси маслаҳатчиси ва Ўзбекистоннинг ШҲТ Котибиятидаги доимий вакили, 2015−2017 йилларда — Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги элчиси лавозимларида фаолият кўрсатган.
2017 йилда Сенат аъзоси, Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм қўмитаси раиси ўринбосари бўлди. 20 июнь куни Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари лавозимига сайланди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистоннинг Россиядаги аввалги элчиси Баҳром Ашрафхонов сентябрь ойида Алишер Султонов ўрнига «Ўзбекнефтгаз» АЖ бошқаруви раиси лавозимини эгаллаганди. Ашрафхонов 2016 йилнинг февралидан буён Ўзбекистоннинг Россиядаги элчиси сифатида фаолият кўрсатиб келаётганди.

Ботиржон Асадов, работавший первым замминистра иностранных дел, стал послом Узбекистана в Москве.
Статс-секретарь, заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин принял в понедельник у нового посла Узбекистана в России Ботиржона Асадова копии верительных грамот, говорится в сообщении МИД РФ.
«Замминистра поздравил Асадова со вступлением в должность главы дипломатического представительства Узбекистана в Москве и пожелал ему успехов в работе в интересах развития многоплановых отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами», – говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.
Стороны также обменялись мнениями по наиболее актуальным вопросам текущей повестки дня двусторонних отношений.
Ботиржон Асадов (1978 г. р.) — выпускник Ташкентского государственного экономического университета (1999) и Высшей школы стратегического анализа и определения перспектив Узбекистана (магистр, 2008).
Трудовую деятельность начал в 2000 году в Министерства внешних экономических связей, где занимал разные должности до 2007 года.
В 2007—2012 годах был ведущим консультантом аппарата Совета национальной безопасности при президенте, в 2012—2013 годах — начальником отдела Управления МИД по сотрудничеству с организациями СНГ, ОДКБ и ШОС, в 2013—2015 годах — советником посольства Узбекистана в Китае и постоянным представителем Узбекистана в Секретариате ШОС, в 2015—2017 годах — послом Узбекистана в Республике Корея.
В 2017 году был избран сенатором, работал заместителем председателя Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма и заместителем председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
Предыдущий посол в Москве Бахром Ашрафханов недавно был назначен председателем правления компании «Узбекнефтегаз».