Жамоат транспортида ўзбек тилида шартнома хизмати рекламаси жойлаштирилди.
Волгоградда ўзбекистонлик мигрантлар «махсус операция»га чақирила бошланди. Жамоат транспорти салонларида ноодатий плакатлар тарқалди.
Бир вақтнинг ўзида бир нечта Волгоград автобусларида қуролли кучларда хизматга қабул қилиш тўғрисидаги эълонлар пайдо бўлган. Айни дамда 21 ва 35-йўналишларда тарғибот ишлари аниқланган. Жамоат транспорти ойнасига бириктирилган А4 форматидаги оқ ва қора варақларда ҳарбий шартнома шартлари стандартга мувофиқ ёзилган. Ойига 200 минг рубл миқдорида ваъда қилинган пулга қўшимча равишда, хизматга боришни истаганлар Россия Федерацияси фуқаролигини олиши кафолатлангани ҳақида эслатиб ўтилади. Бироқ йўловчилар эътиборини юқори маошлар эмас, балки акциянинг ўнг томонида такрорланган ўзбекча матн ўзига тортади.
Матн рус ва ўзбек тилларида бўлса-да, афишадаги ҳарбий хизматчи славян миллатига мансуб.
Худди шундай эълонлар 35-рақамли автобусда ҳам жойлаштирилган
«Биз билмаймиз. Реклама қўйиш учун тунда келишади», – дейди транспорт компанияси ходимлари. Бу плакатлар эса икки ҳафтадан бери турибди.
Очиқ манбаларга кўра, 21-сонли йўналиш «Волгоградский Автобусный Парк» МЧЖ томонидан амалга оширилади. Сирли варақалар ҳақидаги саволни эшитиб, компания ходимлари дарҳол мухбирларни қандайдир «ВЕСТ-СЕРВИС» МЧЖга йўналтиришган. Ташкилотнинг ўзи Ленинград вилоятида рўйхатга олинган ва уни Волгоград автопарки билан умумий эга бирлаштириб туради. Иккала ташкилотнинг ходимлари ҳам улар ўртасидаги боғлиқлик ҳақидаги саволга жавоб бера олишмаган.
«— Бу автобуслардан хориж фуқаролари фойдаланади. Бу реклама улар учун», деб тушунтиради чақирув пункти ходими. «— Рекламани ўзбек тилидан бошлашга қарор қилдик. Келгусида ташвиқот ишларини бошқа тилларда: тожик, қозоқ ва бошқа тилларда олиб бориш режалаштирилган. Ҳозирча бундай эълонларни автобуслардан бошқа жойга қўйиш буйруғи бўлмаган».
Айни пайтда, шаҳар супермаркетларида фақат рус тилида сўзлашувчи ҳарбий хизматчиларни жалб қилишда давом этмоқда.
Шаҳарликлар контракт бўйича ҳарбий хизматнинг зўраки рекламасига биринчи марта гувоҳ бўлаётгани йўқ. Масалан, Волгоградда Россия куни байрамида Марказий қирғоқбўйи кўчанинг ўзига кўчма чақирув пункти қўйилган эди.

В общественном транспорте разместили рекламу контрактной службы на узбекском языке.
В Волгограде начали призывать на СВО мигрантов из Узбекистана. Необычные плакаты горожане заметили в салонах общественного транспорта.
Объявления о наборе на службу в вооруженных силах появились сразу в нескольких волгоградских автобусах. На данный момент агитацию обнаружили на 21-м и 35-м маршрутах. На черно-белых листках формата А4, прикрепленных к окну общественного транспорта, по стандарту расписаны условия военного контракта. Помимо обещанного дохода от 200 тысяч рублей в месяц, желающим отправиться на службу напоминают о гарантированном получении ими гражданства Российской Федерации. Однако внимание пассажиров привлекли в первую очередь не высокие зарплаты, а дублируемый с правой стороны агитации текст на узбекском языке.
Вот только, несмотря на равное количество русского и узбекского текста, военный на плакате изображен всё же один. И он явно славянской национальности.
Аналогичные объявления разместили в автобусе № 35
— Мы этого не знаем. Рекламу приходят ночью расклеивать, — сообщили сотрудники транспортного предприятия. — А эти плакаты недели две как висят.
По данным из открытых источников, маршрут № 21 обслуживает ООО «Волгоградский Автобусный Парк». Услышав вопрос о природе таинственных листовок, сотрудники компании сразу же перенаправили корреспондентов в некое ООО «ВЕСТ-СЕРВИС». Сама организация зарегистрирована в Ленинградской области, а с волгоградским парком имеет общих конечных владельцев. На вопрос о связи этих двух организаций сотрудники обеих ответить не могут.
— В этих автобусах ездят иностранные граждане. Эта реклама для них, — объясняет сотрудник пункта отбора. — Рекламу разместили мы и решили начать с узбекского языка. В дальнейшем планируется делать агитацию и на других языках: таджикском, казахском и так далее. О размещении таких объявлений где-то, помимо автобусов, приказа пока что не было.
Тем временем в городских супермаркетах продолжают набирать исключительно русскоговорящих военнослужащих
Горожане не в первый раз становятся свидетелями настойчивой рекламы военной службы по контракту. Например, на минувшем праздновании Дня России в Волгограде мобильный пункт отбора разместили прямо на Центральной набережной.